Europejska Konferencja Redemptorystów

W stolicy Hiszpanii zakończyło się spotkanie Europejskiej Konferencji Redemptorystów. Dyskutowano m. in. o sytuacji zgromadzenia w Europie, o nowych wyzwaniach misyjnych i o międzynarodowych wspólnotach zakonnych.

Podczas spotkania w Madrycie poruszono takie kwestie, jak dalsza restrukturyzacja zgromadzenia, tworzenie wspólnot międzynarodowych, duszpasterstwo młodzieży. Przyjęto także projekt otwarcia nowej misji w Albanii. Jednym z problemów jest wysoki wiek redemptorystów. Brak też powołań, szczególnie w Europie Zachodniej.

Konferencja Redemptorystów Europy została utworzona przez ostatnią kapitułę generalną zgromadzenia. W jej skład wchodzą wszystkie jednostki zgromadzenia od Portugalii po Rosję i Kazachstan. Łącznie należy do niej ponad 1500 redemptorystów, którzy żyją w 185 wspólnotach w 22 krajach. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy. Wśród licznej polskiej delegacji byli m. in. prowincjał ks. Janusz Sok i ks. Andrzej Wodka, który stoi na czele Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.

Ważnym punktem była Msza dziękczynna za beatyfikację 6 redemptorystów, którzy zginęli za wiarę podczas prześladowań religijnych w okresie hiszpańskiej wojny domowej. Eucharystii przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. W homilii przewodniczący episkopatu Hiszpanii podkreślił wkład zgromadzenia w życie miejscowego Kościoła i jego charyzmat misyjny.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg