Na ręce abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Papież Franciszek skierował kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego.
W dokumencie, podpisanym przez abp. Angelo Becciu z watykańskiego Sekretariatu Stanu, Ojciec Święty podkreślił, że jako premier Zmarły pełnił swoją funkcję „z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich i z żywą wiarą, dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste” – czytamy w papieskim przesłaniu. Rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej Ojciec Święty złożył wyrazy współczucia, zapewniając, że wyprasza potrzebne łaski i z serca błogosławi.
Tymczasem dzisiejszego poranka w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Mszy św. w intencji Tadeusza Mazowieckiego przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego. W liturgii uczestniczyli Anna i Bronisław Komorowscy, rodzina byłego premiera, prezydenccy ministrowie oraz zaproszeni goście.
„Osobiście bardzo wiele zawdzięczam śp. Panu Premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu – mówił bp Józef Guzdek. – Dlatego też tu, w tym szczególnym miejscu, w tej godzinie, kiedy Go wspominamy, kiedy Go żegnamy, chcemy dziękować dobremu Bogu za takiego człowieka, za to wielkie dzieło, którego dokonał, i za te wszelkie ślady dobra, mądrości, które zostawił w sercach wielu Polek i wielu Polaków”.
Uroczystości pogrzebowe byłego premiera, który zmarł w poniedziałek 28 października, odbędą się w najbliższą niedzielę 3 listopada w warszawskiej archikatedrze. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił na ten dzień żałobę narodową.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.