Papieskie spotkanie z prezydentem Panamy

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Panamy Ricardo Martinellego. Latynoamerykański polityk spotkał się także z szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique’iem Mambertim.

Papież Franciszek   HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Papież Franciszek
W centrum rozmów stały kwestie społeczne, co jest zrozumiałe z uwagi na permanentny kryzys, jakiego w tej dziedzinie doświadcza Panama. Przykładem jest trwający tam strajk służby zdrowia, w którym – podobnie jak w innych konfliktach – mediacji próbuje Kościół, zwracając uwagę na potrzebę większej równości w dostępie obywateli do podstawowych dóbr. „Chcę naprawdę zmniejszyć ubóstwo w Panamie” – powiedział prezydent Martinelli, otrzymawszy z rąk Papieża egzemplarz dokumentu latynoamerykańskich biskupów z Aparecidy.

W watykańskim komunikacie prasowym po wizycie przywódcy Panamy czytamy, że rozmawiano o aktualnej sytuacji w kraju i w regionie, w tym o polityce socjalnej obecnego rządu, zwłaszcza projektach rozwojowych. Podjęto też kwestię panamskiej tradycji chrześcijańskiej, związków ze Stolicą Apostolską i relacji Kościół-państwo.

Prezydent Martinelli wziął ponadto udział w ceremonii poświęcenia w ogrodach watykańskich figury Matki Bożej zwanej La Antigua. Ustawiona tam kopia wizerunku Maryi, w którym jest Ona czczona jako patronka Panamy, to dar szefa tego środkowoamerykańskiego państwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg