Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Panamy Ricardo Martinellego. Latynoamerykański polityk spotkał się także z szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique’iem Mambertim.
HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ
Papież Franciszek
W centrum rozmów stały kwestie społeczne, co jest zrozumiałe z uwagi na permanentny kryzys, jakiego w tej dziedzinie doświadcza Panama. Przykładem jest trwający tam strajk służby zdrowia, w którym – podobnie jak w innych konfliktach – mediacji próbuje Kościół, zwracając uwagę na potrzebę większej równości w dostępie obywateli do podstawowych dóbr. „Chcę naprawdę zmniejszyć ubóstwo w Panamie” – powiedział prezydent Martinelli, otrzymawszy z rąk Papieża egzemplarz dokumentu latynoamerykańskich biskupów z Aparecidy.
W watykańskim komunikacie prasowym po wizycie przywódcy Panamy czytamy, że rozmawiano o aktualnej sytuacji w kraju i w regionie, w tym o polityce socjalnej obecnego rządu, zwłaszcza projektach rozwojowych. Podjęto też kwestię panamskiej tradycji chrześcijańskiej, związków ze Stolicą Apostolską i relacji Kościół-państwo.
Prezydent Martinelli wziął ponadto udział w ceremonii poświęcenia w ogrodach watykańskich figury Matki Bożej zwanej La Antigua. Ustawiona tam kopia wizerunku Maryi, w którym jest Ona czczona jako patronka Panamy, to dar szefa tego środkowoamerykańskiego państwa.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.