Reforma Kodeksu Karnego w Ekwadorze, zwłaszcza w odniesieniu do kontrowersyjnej propozycji depenalizacji aborcji, była jednym z tematów obrad episkopatu tego kraju.
Hierarchowie poparli decyzję prezydenta Rafaela Correi, który sprzeciwił się tego typu zmianie prawa i zagroził zerwaniem koalicji rządzącej, gdyby doszło do jej przyjęcia. Biskupi przypomnieli ze swej strony, że Kościół nie zmieni nauczania w kwestii poczęcia życia ludzkiego. Jak podkreślił abp Antonio Arregui Yarza, jest ono darem Boga i jako takie jest ze swej natury uświęcone. Na nas wszystkich natomiast spoczywa odpowiedzialność za jego ochronę.
Biskupi wskazali, że szczególnie niebezpieczne są zmiany zagrażające życiu człowieka. Chodzi tu zwłaszcza o zniesienie odpowiedzialności karnej za tzw. aborcję terapeutyczną, gdy rozwój płodu zagraża życiu matki, oraz za tzw. aborcję eugeniczną, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu na kobiecie chorej psychicznie. „Dziecko nie jest nigdy wrogiem, ale owocem kobiety” – podkreślają biskupi. I przypominają, że każda wolność ma swoje ograniczenia, zwłaszcza gdy chodzi o prawo innych osób do życia.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.