Biskupi przeciwko depenalizacji aborcji

Reforma Kodeksu Karnego w Ekwadorze, zwłaszcza w odniesieniu do kontrowersyjnej propozycji depenalizacji aborcji, była jednym z tematów obrad episkopatu tego kraju.

Hierarchowie poparli decyzję prezydenta Rafaela Correi, który sprzeciwił się tego typu zmianie prawa i zagroził zerwaniem koalicji rządzącej, gdyby doszło do jej przyjęcia. Biskupi przypomnieli ze swej strony, że Kościół nie zmieni nauczania w kwestii poczęcia życia ludzkiego. Jak podkreślił abp Antonio Arregui Yarza, jest ono darem Boga i jako takie jest ze swej natury uświęcone. Na nas wszystkich natomiast spoczywa odpowiedzialność za jego ochronę. 

Biskupi wskazali, że szczególnie niebezpieczne są zmiany zagrażające życiu człowieka. Chodzi tu zwłaszcza o zniesienie odpowiedzialności karnej za tzw. aborcję terapeutyczną, gdy rozwój płodu zagraża życiu matki, oraz za tzw. aborcję eugeniczną, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu na kobiecie chorej psychicznie. „Dziecko nie jest nigdy wrogiem, ale owocem kobiety” – podkreślają biskupi. I przypominają, że każda wolność ma swoje ograniczenia, zwłaszcza gdy chodzi o prawo innych osób do życia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg