O Maryi niosącej Jezusa jako obrazie i wzorze Kościoła mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.
Wskazał, że Matka Boża jest według nauki II Soboru Watykańskiego wzorem wiary, miłości oraz zjednoczenia z Chrystusem. Na placu św. Piotra zgromadziło się dziś około 85 tys. wiernych.
Papież Franciszek zaznaczył, że wiara Maryi jest wypełnieniem wiary Izraela i w tym sensie jest ona wzorem wiary Kościoła, którego centrum jest Chrystus, wcielenie nieskończonej miłości Boga. Żyła Ona tą wiarą w prostocie życia codziennego, zawsze będąc zanurzoną w tajemnicy Boga, rozważając wszystko w swoim sercu w świetle Ducha Świętego, aby zrozumieć i zastosować w praktyce całą wolę Boga. Ojciec Święty zachęcił, by patrzeć na Nią jako na wzór zaufania Bogu, który pragnie zawsze i jedynie naszego dobra.
Drugim aspektem, na jaki wskazał papież to Maryja - wzór miłości. Była Ona bowiem gotowa służyć swej starszej krewnej Elżbiecie, oczekującej pomimo zaawansowanego wieku narodzenia Jana Chrzciciela. Przyniosła nie tylko pomoc materialną, ale przede wszystkim Jezusa, który już żył w Jej łonie, a tym samym pełną radość. „Matka Boża pragnie przynieść także nam wszystkim wielki dar, jakim jest Jezus. Kościół jest jak Maryja. Nie jest on sklepem, Kościół nie jest agencją humanitarną, nie jest organizacją pozarządową. Kościół jest posłany, aby wszystkim nieść Chrystusa i Jego Ewangelię. To właśnie jest Kościół. Nie niesie samego siebie, niezależnie od tego czy jest duży, czy mały, czy jest mocny, czy też słaby. Ale Kościół niesie Jezusa i musi być jak Maryja, kiedy poszła, jak słyszeliśmy w Ewangelii by odwiedzić Elżbietę. Cóż niosła ze sobą - Jezusa. Kościół niesie Jezusa a to jest centrum Kościoła: nieść Jezusa. Gdyby przypadkiem przydarzyło by się kiedyś, że Kościół nie niósł by Jezusa, to byłby to martwy Kościół. Rozumiecie? Musi nieść Jezusa oraz miłosierdzie Jezusa, miłość Jezusa, moc Jezusa” - stwierdził Ojciec Święty. Zachęcił wiernych, by nieśli innym bezinteresowną miłość Jezusa i dbali o braterskie relacje w swych parafiach i wspólnotach.
Maryja jest też wzorem zjednoczenia z Chrystusem – zaznaczył papież. Dodał, że owo zjednoczenie osiągnęło swój szczyt na Kalwarii, gdzie zjednoczyła się ze Swoim Synem w męczeństwie serca i w ofiarowaniu życia Ojcu dla zbawienia rodzaju ludzkiego. Matka Boża uczyniła swoim cierpienie Syna i wraz z Nim przyjęła wolę Ojca, w tym posłuszeństwie, które przynosi owoc, które daje prawdziwe zwycięstwo nad złem i śmiercią. Maryja uczy nas, by zawsze być zjednoczonymi z Jezusem. Ojciec Święty zachęcił do budowania stałej relacji z Panem, także wówczas, kiedy idzie o pójście za Nim drogą krzyża. „Prośmy Pana, żeby dał nam swoją łaskę, swoją moc, aby w naszym życiu, w życiu każdej wspólnoty kościelnej odzwierciedlał się wzór Maryi, Matki Kościoła” - zakończył swoją katechezę Papież Franciszek.
Zwracając się do Polaków powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Rozważane dzisiaj codzienne życie Maryi, Matki Bożej, to szczególna modlitwa, ustawiczny dialog z Bogiem Ojcem i Jezusem, Jej Synem. Trwajmy z Nią na modlitwie. Zawierzmy wszystko Jej Niepokalanemu Sercu. Upraszajmy, szczególnie teraz w październiku, w modlitwie różańcowej, pokój dla świata i powrót do ewangelicznych wartości. Z serca błogosławię wam tu obecnym i waszym bliskim".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.