Przedstawienia teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 3 listopada w Łodzi. Zbiega się on z 20-leciem Kościoła Środowisk Twórczych, stanowiącym centrum festiwalowych prezentacji.
Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, tegorocznej 17. edycji imprezy towarzyszą słowa Jana Kochanowskiego: "Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję. Nowy psalm Panu, nową pieśń gotuję".
Podczas trwania festiwalu będzie można zobaczyć artystów z 12 krajów w zróżnicowanym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym. Zaplanowano prawie 30 spotkań, które odbywać się będą w 11 miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy Teatrze Muzycznym. "W tym roku wychodzimy z naszym festiwalem w nowe przestrzenie m.in. do nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej oraz Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych" - powiedział ks. Sondka. Przewidywany budżet tegorocznej imprezy wynosi ok. 600 tys. zł.
Festiwal zainauguruje w niedzielę 3 listopada msza św. zaduszkowa, której przewodniczyć ma abp senior Władysław Ziółek. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Wojnarowskiego "Na bezdrożach tatrzańskich". Po południu zaplanowano wieczór poetycki Michała Jagiełły, na którym prezentowane będą jego wiersze tatrzańskie. Oba wydarzenia noszą wspólny tytuł "Tatry. Koncert na dwóch" i są "próbą nawiązania artystycznego dialogu między wierszem a obrazem, próbą przekazania emocji, nastrojów skojarzeń dwóch niezależnych twórców". Wieczorem Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy zaprezentuje spektakl "Zwiastowanie", którego akcja dzieje się w średniowiecznej Francji i jest poetycką opowieścią o naturze wiary, o zaufaniu do Boga i ludzi.
Zdaniem ks. Sondke w tym roku festiwal obfituje w wiele wyjątkowych wydarzeń. Do takich zaliczyć należy wystawę "Opus sacrum, Opus Profanum" prezentującą arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuk. Będzie można zobaczyć na niej prace m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Artura Grottgera, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki.
W programie imprezy znalazły się spektakle teatralne i baletowe. Oprócz Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana z Warszawy będzie można zobaczyć m.in. Wrocławski Teatr Lalek z przedstawieniem "Pacan - historia o miłości" w reż. Jakuba Krofta, Wrocławski Teatr Pantomimy, który zaprezentuje dwa spektakle - "Szatnia" i "Zuzanna i starcy", Teatr Stu z Krakowa z "Wyzwoleniem" w reż. Krzysztofa Jasińskiego czy łódzki Teatr Logos ze spektaklem "Kolęda".
W czasie festiwalu odbędzie się kilka koncertów. W Łodzi wystąpią m.in. The King's Singers z Wielkiej Brytanii, Andreas Scholl z Niemiec wraz z solistami Morphing Chamber Orchestra z Austrii, Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska czy zespół Drewo z Ukrainy.
Odbędą się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 3 listopada i będzie to msza św. zaduszkowa za zmarłych twórców kultury. Druga - 10 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - w ostatni dzień festiwalu tj. 17 listopada.
W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 16 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 26 października do biura festiwalu, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.
Kościół został wybudowany przez mariawitów na początku XX wieku. W 1926 roku został przejęty przez Jezuitów, a następnie w roku 1993 przekazany Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Od tego momentu stał się on stałą siedzibą najpierw Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, a następnie - Europejskiego Centrum Kultury "Logos". Działa też tu Galeria ECK "Logos".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.