Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia ataki na miejsca modlitwy muzułmanów, których najnowszym przejawem była próba podpalenia meczetu w Gdańsku - czytamy w komunikacie. Rada przypomina, że Polska szczyci się tradycją tolerancji w odniesieniu do różnych grup etnicznych i religijnych a agresja i przemoc nie przyczyniają się do rozwiązywania problemów, a raczej je podsycają.
Publikujemy Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w sprawie próby podpalenia meczetu w Gdańsku
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia ataki na miejsca modlitwy muzułmanów, których najnowszym przejawem była próba podpalenia meczetu w Gdańsku w nocy z 15/16 października 2013 r.
Z niepokojem i smutkiem odnotowujemy tego typu wydarzenia, których kilka miało miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Ataki na miejsca kultu religijnego zdarzały się dotąd w naszym kraju wyjątkowo i to w okresach, które nie przywołują dobrych skojarzeń (np. okres agresywnej kontrreformacji w XVII w., gdy w 1609 r. zburzono meczet w Trokach oraz miejsca kultu innych wyznań).
Polska szczyci się tradycją tolerancji w odniesieniu do różnych grup etnicznych i religijnych, a ich członkowie potrafią znajdować przestrzenie porozumienia i współdziałania. Agresja i przemoc nie przyczyniają się do rozwiązywania problemów, a raczej je podsycają. Dlatego Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów apeluje o zachowanie umiaru w sporach i o zwrócenie uwagi na konsekwencje zaostrzania ideologicznych debat.
W imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Andrzej Saramowicz – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami chrześcijaństwa i islamu w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski i współorganizatorem Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Działalność Rady jest udokumentowana na jej stronie: http://www.radawspolna.pl
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.