Sakrament "ogromnie mocny i bolesny"

Prymas Wspólnoty Anglikańskiej, abp Justin Welby zachęcił anglikanów do korzystania spowiedzi. Wskazał na dobrodziejstwo dla duszy, jakim jest zrzucenie z siebie ciężaru grzechu przed spowiednikiem.

Choć abp Welby reprezentuje ewangelicki nurt anglikanizmu, to jednocześnie jego kierownikiem duchowym jest szwajcarski ksiądz katolicki Nicolas Buttet. Jest też zwolennikiem katolickiego stylu sprawowania liturgii.

- Przez minione 10 lat uczyłem się wielkiego sakramentu pojednania: spowiedzi. Jest on ogromnie mocny i paskudnie bolesny, jeśli jest właściwie spełniony... To naprawdę straszne, gdy idziesz do swego spowiednika; czujesz się naprawdę nieswojo. Ale w ten sposób Bóg daje przebaczenie i rozgrzeszenie oraz poczucie oczyszczenia - wskazał arcybiskup Canterbury. Wyznał, że sam zmaga się z brakiem pokory.

Choć zasadniczo w anglikanizmie nie ma spowiedzi usznej, a jedynie powszechna na początku Eucharystii, to Kościół Anglii oferuje wiernym, którzy sobie tego życzą, spowiedź indywidualną, zakończoną wyznaczeniem pokuty i udzieleniem rozgrzeszenia.

Przemawiając w swej siedzibie Lambeth Palace w Londynie podczas spotkania ekumenicznej grupy Kościoły Razem w Anglii (Churches Together in England), abp Welby wezwał też do uznania ich rasistowskiej przeszłości. - Często myślę o tym, że w latach 60., gdy zaczęli tu przyjeżdżać pierwsi czarnoskórzy mieszkańcy Karaibów ( Afro-Caribbean people), nie zostali gościnnie przyjęci w naszych świątyniach. Taka jest rzeczywistość. To był grzech, bardzo zły grzech - stwierdził duchowy przywódca anglikanizmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg