250 osób uprowadzili na Filipinach rebelianci z Narodowego Frontu Wyzwolenia Moro. Wśród zakładników jest także katolicki ksiądz. Do wydarzenia doszło w rejonie miasta Zamboanga na południu archipelagu, gdzie rebelianci zaatakowali port morski.
Tysiące ludzi uciekło z rejonu walk. Inni zostali odcięci w zabudowaniach, w tym w kościołach, gdzie szukali schronienia.
Porwani przez islamskich separatystów cywile służą jako żywe tarcze w starciach z filipińskim wojskiem i policją. Co ciekawe, większość zakładników to muzułmanie. Miejscowy Kościół stara się nieść pomoc uchodźcom i uciekinierom, choć sytuacja jest wciąż bardzo niebezpieczna.
„Pomagamy bez obawy. Nasz ośrodek pomocy społecznej działa pełną parą – powiedział agencji UCAN administrator archidiecezji Zamboanga ks. Chris Manongas. – Jesteśmy nawet w stanie narazić życie, by pomóc tym ludziom”.
Działający od ponad 40 lat Narodowy Front Wyzwolenia Moro dąży do oderwania od Filipin południowej części archipelagu, zamieszkanej w większości przez muzułmanów. Rebelia ta kosztowała dotychczas życie 120 tys. ludzi.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.