Z apelem o pomoc dla Republiki Środkowej Afryki - najbiedniejszego kraju świata - zwróciła się w przekazanym PAP we wtorek komunikacie Caritas Polska. Kampania "Napełnij afrykańską stołówkę Caritas" potrwa do 29 września.
Akcja polega na wysyłaniu SMS-ów z hasłem "Pomagam" pod nr 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT).
Jak poinformowała koordynatorka projektu Marta Titaniec zbiórka prowadzona jest na prośbę misjonarzy pracujących w Republice Środkowej Afryki; pieniądze będą przeznaczone na dożywianie dzieci i chorych. "Pomagamy w diecezji Bouar - jednej z największych diecezji w tym kraju. Jest to pomoc przede wszystkim żywieniowa i medyczna" - wyjaśniła. Dodała, że roczne wyżywienie dla 160 osób to koszt tysiąca euro.
Według cytowanej w komunikacie Caritas polskiej misjonarki z Republiki Środkowej Afryki Joanny Stępczyńskiej trudną sytuację mieszkańców tego regionu pogłębiają wybuchające rebelie, które powodują, że ludzie z dnia na dzień pozostają bez dachu nad głową. "Podczas ostatnich zamieszek mamy ponad 4,5 tysiąca spalonych domostw. Szło wojsko i paliło dom po domu. Więc ludzie w panice ratowali życie, resztę stracili" - wspomina Stępczyńska.
Jak twierdzi dr Błażej Popławski z Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, Republika Środkowej Afryki to państwo, w którym nie ma mechanizmów przeciwdziałania klęsce głodu: "Zawsze zwracam uwagę na to, czy w danym kraju istnieją instytucje, które tę biedę mogą redukować. I tak, gdy mówimy o Somalii, tam istnieją organizacje klanowe, które w pewnych obszarach mogą tej biedzie przeciwdziałać. W Republice Środkowej Afryki brak takich instytucji" - podkreśla Popławski.
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana 10 października 1990 roku. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Caritas Polska pełni rolę reprezentacyjną, występując w imieniu Caritas w Polsce na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Inicjuje ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.