Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wyraziło zaniepokojenie próbami zawładnięcia przez oddziały terrorystów związanych z przeciwnikami reżimu Baszara al-Asada miejscowością Maalula w Syrii. Ośrodek ten jest symbolem obecności chrześcijan w Syrii.
MSZ Federacji Rosyjskiej wezwało wszystkich, którym nieobojętny jest los Maaluli i jej mieszkańców, do niedopuszczenia do rozprawy nad nimi i zniszczenia chrześcijańskich świątyń. Maalula jest ośrodkiem pielgrzymkowym chrześcijan, w którym znajduje się kompleks monastyczny będący jednocześnie miejscem kultu pierwszej męczennicy św. Tekli. Malownicze położenie w skalnym wąwozie oraz interesujące zabytki, do czasów wojny domowej ściągały tu wielu pielgrzymów i turystów. Maalula jest jednym z trzech miejsc na ziemi, gdzie mieszkańcy posługują się językiem aramejskim, którym prawdopodobnie posługiwał się Jezus Chrystus.
Według danych rosyjskiego MSZ oddziały opozycji coraz częściej operują w pobliżu Maaluli. Z rąk obydwu walczących stron do tej pory zginęło wielu chrześcijan. Istnieje obawa, że to miejsce starożytnego kultu chrześcijańskiego zostanie zniszczone, a jego mieszkańcy wymordowani.
Zdjęcie ciała chłopca, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media.
Nadzwyczaj poruszający dla Franciszka był niedzielny etap jego podróży.
Ostatnim publicznym wydarzeniem papieskiej podróży do Iraku była Msza w Irbilu.
Papież Franciszek zobaczył dziś na własne oczy ogrom zniszczeń dokonanych przez Państwo Islamskie.
Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
Wizyta w irackim Kurdystanie ma trzy etapy. Zwieńczy ją Msza z udziałem 10 tys. wiernych.