Nie można przewidzieć momentu pojednania serc

„Jest utopią rozmawiać o pojednaniu w tak ograniczonym czasie. Nie można przewidzieć momentu pojednania serc niczym terminu zbioru manioku”.

Takim obrazem posłużył się bp Alexis Touably z Wybrzeża Kości Słoniowej, podsumowując sześciomiesięczną pracę lokalnej Komisji Dialogu, Prawdy i Pojednania (Cdvr). Wezwał równocześnie do przedłużenia jej mandatu, by mogła skutecznie pomóc w procesie pojednania między mieszkańcami tego afrykańskiego kraju.
 
Hierarcha wyraził pogląd, że potrzeba przynajmniej 10 lat pracy, by naprawić szkody wyrządzone przez trwającą jeden rok wojnę. Dodał jednak, że nie oznacza to, by dotychczasową działalność komisji traktować jako porażkę. Przyznał jednak, że w czasie jej funkcjonowania pojawiły się pewne trudności praktyczne, zwłaszcza dotyczące dialogu z innymi wspólnotami wyznaniowymi. „Każdy z nas jest zaproszony, by w sposób wolny otworzyć swoje serce. I to jest trudne, bo nie otwiera się serca człowieka tak samo jak drzwi do pałacu. Ludzie wciąż cierpią i bezwzględnie trzeba pozwolić im, by mogli najpierw ten ból pokonać” – dodał bp Touably.

Sytuacja społeczno-polityczna na Wybrzeżu Kości Słoniowej stała się dramatyczna po wyborach prezydenckich w 2010 r. Zakończyły się one poważnym kryzysem i wzrostem napięcia w społeczeństwie, czego konsekwencje są cały czas odczuwalne.
 
«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama