3,7 mln ludzi na Mszy końcowej w Rio

We Mszy św. kończącej 28 lipca obchody Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro wzięło udział 3,7 mln ludzi - takie oficjalne dane podał arcybiskup tego brazylijskiego miasta Orani Tempesta.

Imponujący jest bilans finansowy tego wydarzenia - jego uczestnicy wydali i pozostawili w Brazylii 1,8 mld reali (2,7 mld zł) - poinformowało tamtejsze ministerstwo turystyki.

Choć oficjalnie na ŚDM zapisało się 427 tys. osób ze 175 krajów, to liczba uczestników wzrastała wraz z kolejnymi uroczystościami. Na Mszę otwierającą obchody 23 lipca przyszło 600 tys. ludzi. Dwa dni później na Copacabanie witało papieża Franciszka już 1,2 mln, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej 26 lipca uczestniczyły 2 mln, zaś nazajutrz w czuwaniu modlitewnym z papieżem - 3,5 mln.

- Zobaczyliśmy działanie Boga. Bóg działał pośród nas. Bóg nas zaskoczył. Było lepiej niż planowaliśmy. Zobaczyliśmy, jak Bóg działa w historii. Nie znajduję innego wyjaśnienia - powiedział abp Tempesta na konferencji prasowej podsumowującej ŚDM w Rio de Janeiro.

Wśród osób zapisanych do udziału w ŚDM przeważali mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. Najwięcej młodych pielgrzymów przybyło oczywiście z Brazylii, a następnie z Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru i Meksyku. Spośród przybyszów z zagranicy, niemal 73 proc. było w Brazylii po raz pierwszy, zaś prawie 87 proc. nigdy wcześniej nie uczestniczyło w ŚDM. Większość (55 proc.) stanowiły kobiety, 60 proc. zapisanych było w wieku 19-34 lata. Przybyło 644 biskupów, z których 28 było też kardynałami, 7814 kapłanów i 632 diakonów. Do obsługi ŚDM akredytowało się 6,4 tys. dziennikarzy i innych pracowników mediów z 57 krajów.

Katechezy dla młodzieży były głoszone w 264 miejscach w 25 językach. W sprawnym przebiegu ŚDM pomagało 60 tys. wolontariuszy. Podczas wydarzeń centralnych wystąpiło ponad 800 artystów.

Według abp. Tempesty, głównym dziedzictwem ŚDM jest odnowa wiary i wlanie nadziei w serca jego uczestników. Hierarcha zapowiedział, że zamierza powołać do istnienia instytut, którego zadaniem będzie praca wśród młodzieży z wykorzystaniem doświadczeń płynących z ŚDM.

Ujawnił też, że w czasie przelotów helikopterem nad Rio de Janeiro papież Franciszek patrzył przez okno na figurę Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado i modlił się.

Abp Tempesta zapowiedział też, że symbole ŚDM - krzyż i ikona Matki Bożej zostaną przekazane do Krakowa - miejsca obchodów w 2016 r. - w przyszłoroczną Niedzielę Palmową w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama