Przewodniki po Brazylii przestrzegają przed niebezpieczeństwami grożącymi turystom.
Ponad 2 tys. Polaków weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży. Czy mogą czuć się bezpieczni w Rio de Janeiro?
Przewodniki po Brazylii przestrzegają turystów przed: napadami, rabunkami i kradzieżami, które – jak podają ich autorzy – w tym kraju są na porządku dziennym. Szczerze – albo mamy szczęście, albo zapewnienia władz, iż ponad 30 tys. policjantów postawionych w stan gotowości zapewni skutecznie bezpieczeństwo uczestnikom Światowych Dni Młodzieży są prawdziwe. Policji jest sporo na ulicach. Być może dlatego, od początku naszego pobytu w Rio nie poczuliśmy się szczególnie zagrożeni. Ciekawe jest to, iż sami Brazylijczycy, widząc aparat fotograficzny zawieszony na szyi przestrzegali nas, byśmy jednak schowali go do plecaka… To był jedyny moment, w którym dotarło do nas, że przewodniki mogą jednak pisać prawdę. Życzliwość i miłe rozmowy z osobami, które spotykamy, jakby uśpiły naszą czujność.
Jak się dowiedzieliśmy w Rio de Janeiro działa już polska kwatera. To – jak tłumaczy ks. Grzegorz Suchodolski – biuro, które normalnie znajduje się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Teraz zostało przeniesione do Brazylii, by przede wszystkim zapewnić obsługę prawną polskich grup. – Opiekujemy się także pielgrzymami z Polski, starając się pomagać w kłopotliwych sytuacjach – tłumaczy kapłan, dopowiadając: – Cieszę się, kiedy biuro jest puste, a telefony nie dzwonią, bo to oznacza, że wszystko działa normalnie.
W kwaterze pracuje 10 osób. Tutaj także koordynuje się tłumaczenia materiałów, które przesyłają organizatorzy ŚDM oraz dba o aktualizację stron internetowych, www.rio2013.com i www.rio2013.pl oraz zamieszcza informacje na portalach społecznościowych.
Na czas Światowych Dni Młodzieży w biurze będzie działał także punkt konsularny. – Razem z nami będzie pracował jeden z konsuli Rzeczypospolitej Polski, którego zadaniem będzie służyć pomocą przede wszystkim tym, którzy zgubią swoje dokumenty. Bez paszportu nikt nie miałby możliwości wrócić do kraju, a gdyby nie obecność konsula, po dokumenty należałoby jechać do Sao Paulo.
Już za kilka dni Rio przyjmie pielgrzymów z całego świata. Oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 2000 Polaków, w tym 165 wolontariuszy. Realne liczby naszych rodaków biorących udział w ŚDM są większe, ponieważ do dnia dzisiejszego w Rio pojawiło się kilka grup, które przyjechały bez wcześniejszego zgłoszenia.
Jak się dowiedzieliśmy w pięciu parafiach Rio de Janeiro głoszone będą katechezy w języku polskim. Dwa polskie zespoły zostały zgłoszone do festiwalu Młodych. Jednym z nich do Teatr Es z Siedlec, który w dwóch miejscach Rio wystawi „Śpiewnik papieski” – program, opracowany na bazie tekstów poetyckich Karola Wojtyły.
Polska kwatera w Rio mieści się w domu Towarzystwa Dobroczynnego „Polonia”, Rua Laranjeiras, 540, tel. (0055) (21) 2557-1318; kom. (0055) (21) 8282-1434
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.