Zakończyło się „Rio w Bieszczadach”

Plenerową Mszą św. w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim zakończyło się „Rio w Bieszczadach” – inicjatywa skierowana do tych, którzy nie mogli wyjechać na Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem do Rio de Janeiro w Brazylii.

„Rio w Bieszczadach” trwało od środy 24 lipca. Jak mówili KAI jego uczestnicy, przyjechali do Polańczyka, aby przeżyć rekolekcje i jednocześnie trwać w duchowej łączności z papieżem. Główne wydarzenia koncentrowały się w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.

Kulminacją było Wieczorne Czuwanie w sobotę, któremu przewodniczył przemyski biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek oraz niedzielna Msza św. wieńcząca „Rio w Bieszczadach” i Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów. Przewodniczył jej bp Adam Szal z Przemyśla.

Sobotnie nabożeństwo nawiązywało do ewangelicznej przypowieści o pannach rozsądnych i nieroztropnych. - Prośmy, żebyśmy po tym spotkaniu, kiedy będziemy wracać do naszych domów, mogli zanieść to światło wiary do tych, których spotkamy, światło wiary mocnej, która promieniuje na drugiego człowieka. Żeby ci, których spotkamy, mogli powiedzieć: ten człowiek jest rozkochany w Panu – mówił bp Jamrozek. Wyjaśniał, że człowiek, napełniony Bogiem, promieniuje miłością i tą miłość rozlewa wszędzie tam, gdzie się znajdzie. Życzył obecnym, by stawali się świętymi na wzór Pana Boga.

Wieczór Czuwania w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku połączony był z koncertem Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej. Świadectwem wiary podzielił się aktor Dariusz Kowalski, najbardziej znany jako Tracz z serialu „Plebania”. Wyznał, że stara się codziennie sięgać do Pisma Świętego, bo ono daje mu wiele wskazań w życiu i bez niego czuje pewną pustkę. W czasie czuwania w różnych kościołach wokół Jeziora Solińskiego trwała „Noc konfesjonałów”.

- Chcemy odpowiedzieć na wezwanie nałożone przez Chrystusa: idźcie na cały świat – mówił z kolei w niedzielę bp Adam Szal. – Tym światem jest rodzina, wspólnota, ale także wielki gąszcz internetu. Obyśmy umieli zasiać tam dobro. Obyśmy potrafili być tam świadkami Ewangelii – dodał kaznodzieja.

Bp Szal nawiązał do przemówienia Franciszka do kapłanów i biskupów, aby umieć wyjść z kościołów i szukać tych ludzi, którzy sami do kościoła nie przyjdą. – By być świadkami także tu w Bieszczadach – zachęcał.
Na zakończenie Mszy św. przekazano znak misji: płytę z listem abp. Michalika i fragmentem katechizmu You Cat. Ma ona być inspiracją i pomocą dla młodych do ewangelizacji w przestrzeni internetowej.

W programie „Rio w Bieszczadach” znalazły się: nabożeństwo w duchu Taize, warsztaty pisania ikon, wodzirejskie i muzyczne oraz spotkania w grupach. Sobotnią atrakcją były Regaty o Puchar Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama