"Podaruj krople miłości"

"Oddaj krew w wakacje - apeluje Caritas w całej Polsce w ramach kampanii społecznej "Podaruj krople miłości". Honorowe oddawanie krwi jest szczególnie ważne w letnim okresie, gdy zdarza sie więcej wypadków a honorowi dawcy krwi wyjeżdżają na urlopy.

"Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować, może ją podarować tylko człowiek, dlatego jeśli widzisz mobilny punkt poboru krwi – przyjdź i oddaj krew – dzięki temu pomożesz tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, może i Ty też kiedyś będziesz potrzebował krwi" - mówi dr n. farm. Jolanta Antoniewicz Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Kampania Caritas została zainicjowana w Światowym Dniu Chorego w 2012 roku i prowadzona jest nieprzerwanie.

Do tej pory zorganizowano ponad 200 akcji poboru krwi. Użyto do tego celu specjalnych mobilnych punktów poboru krwi, ponadto krew pobierano również w stacjonarnych placówkach krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych. Wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w 2012 roku udało się zebrać ponad 2287 litrów krwi. Ten bezcenny dar podarowało aż 5088 osób.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” odbywa się pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Kardiologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor na Jasnej Górze i Klasztor w Niepokalanowie. Kampanię oraz poszczególne akcje obejmują patronatem biskupi diecezjalni oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

"Zacząć wakacje z dobrym uczynkiem na koncie, podarować krew – to potrzeba nie tylko chwili, ale i wspaniały pomysł na to, aby poczuć satysfakcję z pomocy okazanej drugiemu człowiekowi" – apeluje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, który osobiście uczestniczył w akcjach zbiórki krwi.

- Celem przeprowadzanych akcji – podkreśla koordynator kampanii i honorowy dawca krwi Mariusz Talarek – nie jest tylko jednorazowa zbiórka krwi, ale przekonanie do stałego i systematycznego honorowego krwiodawstwa. Uświadamianie i przypominanie o potrzebie ciągłego dzielenia się jednym z najcenniejszych darów z chorymi. Wielu udało się już do tego zachęcić. Są tacy, spośród nas - zarówno pracowników, jak i wolontariuszy Caritas, którzy oddali krew pierwszy raz w życiu, a teraz już kolejny raz. Niemniej to ciągle za mało. Akcje muszą być powtarzane, bo krew jest potrzebna każdego dnia.

Najbliższa zbiórka krwi „Podaruj Kroplę Miłości” będzie miała miejsce w sobotę 20 lipca podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Osób Żyjących po Przeszczepach do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pielgrzymkę współorganizuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Termin pielgrzymki przypada właśnie w połowie wakacji w czasie szczególnego zapotrzebowania na krew.

Oddać krew będzie można również w niedzielę 21 lipca w Warce. Na dawców będzie czekał mobilny punkt poboru krwi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama