Deklaracja środowisk uniwersyteckich w obronie demokracji

Postulaty mające na celu odrodzenie życia demokratycznego w Hiszpanii wysunęli przedstawiciele środowisk naukowych tego kraju.

Federacja ośrodków uniwersyteckich Towarzystwa Jezusowego w Hiszpanii UNIJES wydała z tej okazji wspólną deklarację pt. „Ku demokratycznemu odrodzeniu życia publicznego w Hiszpanii”. W prezentacji udział wzięli m. in. przedstawiciele środowiska uniwersyteckiego oraz politycy.

„Wobec sytuacji społecznej i politycznej, która głęboko niepokoi znaczną część obywateli, w chwili, kiedy oczekuje się od polityki uczciwych postaw, zdecydowanych działań i trwałych zobowiązań, chcemy wnieść do wspólnego dialogu nasz specyficzny wkład”– czytamy w deklaracji przedstawionej w Madrycie na Papieskim Uniwersytecie Comillas. Pierwsza część dokumentu zawiera analizę sytuacji społeczno-politycznej w Hiszpanii i wskazuje priorytety, aby „przywrócić godność polityce i odzyskać obywatelskie zaufanie”. Zdaniem autorów deklaracji należy dążyć do paktu społecznego, który „połączyłby wszystkich w celu polepszenia naszego życia publicznego i relacji społecznych”. Deklaracja zawiera szereg konkretnych propozycji, których celem jest odrodzenie życia demokratycznego w kraju, m. in. realny rozdział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, większa transparencja w życiu publicznym, reforma systemu wyborczego i podatkowego oraz wzmocnienie i podniesienie jakości administracji publicznej.\

Jezuickie ośrodki uniwersyteckie pragną, aby ich członkowie „byli także obywatelami świadomymi i zaangażowanymi w budowę społeczeństwa bardziej wolnego, demokratycznego, rozwiniętego, solidarnego i przede wszystkim sprawiedliwego”– czytamy w deklaracji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama