Broni abp. Henryka Hosera przed medialnymi kłamstwami.
Akcja Katolicka diecezji warszawsko-praskiej, solidaryzując się z abp. Henrykiem Hoserem, apeluje o rzetelność dziennikarską. Zdaniem sygnatariuszy listu otwartego, "dziennikarze rezygnują z prawdy i uczciwości wybierając zakłamaną popularność". Odnoszą się w ten sposób także do artykułu nt. abp Henryka Hosera „Karząca ręka Boga” Aleksandry Pawlickiej w "Newsweeku".
Publikujemy treść listu:
Żal serce ściska i poczucie wstydu za teksty naszych polskich dziennikarzy, którzy rezygnując z prawdy i uczciwości wybrali zakłamaną popularność. Wiele artykułów dotyczących biskupa warszawsko-praskiego, abp. Henryka Hosera, w szczególności z ostatnich dni, w tym „Newsweek” nr 27/2013, „Karząca ręka Boga” Aleksandry Pawlickiej, przynoszą ujmę nie tylko polskiemu honorowi, podstawowym wartościom humanizmu, ale są zaprzeczeniem dziennikarstwa. Dziennikarstwo to służba społeczeństwu, która jest ukazywaniem prawdy.
Dlaczego wiele materiałów prasowych i telewizyjnych jest mizerna często w podstawową wiedzę na dany temat? „Newsweek” pod wodzą Tomasza Lisa poraża niekompetencją i brakiem często elementarnych informacji dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce. Czy możemy tu mówić już o braku dobrej woli owej Redakcji, czy wręcz o konkretnym działaniu przeciwko Kościołowi? Jaki ma w tym interes? Obserwując polską scenę medialną bez trudu można zauważyć, że nie tylko to medium stało się zwykłym „jednorękim automatem do gier” wyciągającym pieniądze od ludzi, które zamiast prawdy przekazuje plotki i złudzenia – pazernym.
Księże Arcybiskupie Henryku, łączymy się z Tobą w bólu z powodu tych naszych braci i sióstr, którzy odstępują od prawdy i podważają autorytet biskupa naszej Diecezji. Razem z Tobą modlimy się o wybaczenie dla nich, nawrócenie do rzetelności, uczciwość. Łącząc się z Tobą wraz z wieloma środowiskami w geście solidarności wierzymy, że Prawda nas wyzwoli.
Krzysztof P. Kozłowski
prezes zarządu
Nowe zabezpieczenie składa się z 9 nietłukących się i kuloodpornych szyb.
O zadaniach chrześcijan dla ludzkiego współżycia i społecznego rozwoju.
Galileusza niesłusznie był symbolem opozycji między nauką i Kościołem.
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.