Franciszkanie obchodzą w tym roku 20-lecie swojej obecności we współczesnej Rosji. Pierwszymi uczniami św. Franciszka, którzy przybyli do tego kraju, byli zakonnicy z dwóch polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.
Swoistym jubileuszowym prezentem jest przekazany przez włoskich franciszkanów sarkofag, w którym przez dwa lata, w czasie prowadzenia prac konserwatorskich, znajdowało się ciało św. Antoniego z Padwy. Relikwiarz ten został ustawiony we franciszkańskim kościele św. Antoniego w Petersburgu, gdzie pełni funkcję ołtarza.
„To nie tylko cenna pamiątka, która została przekazana, ale jest to dla nas tym ważniejsze, że tam znajdowało się ciało św. Antoniego – powiedział przełożony miejscowej wspólnoty Braci Mniejszych Konwentualnych. – Dla nas to stanowi w jakimś sensie także i relikwie. Miejmy nadzieję, że i taka obecność św. Antoniego będzie tym bardziej pomagać odnowieniu i przede wszystkim umocnieniu życia duchowego. Tym bardziej, że to jest dla nas ten moment taki ważny, ponieważ w tym roku obchodzimy 20-lecie powrotu franciszkanów do Rosji” – dodał o. Stanisław Wojtowicz OFMConv.
Kustodia św. Franciszka w Rosji liczy obecnie 15 zakonników, którzy prowadzą swoją działalność w 5 rosyjskich miastach. Oprócz pracy duszpasterskiej franciszkanie posiadają własne wydawnictwo, które wydało juz miedzy innymi Mszał i encyklopedię katolicką w języku rosyjskim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.