Autorzy nowej "Więzi" zastanawiają się, co oznacza zaproszenie papieża, by wierzący wychodzili "na peryferie".
Blok tekstów zatytułowany "Papież wychodzi z Kościoła" zamieszcza w najnowszym wydaniu kwartalnik "Więź". Autorzy szukają m.in. odpowiedzi na pytanie, co konkretnie oznacza zachęta papieża Franciszka, by wierzący wychodzili z Kościoła "na peryferie". Ponadto w numerze m.in. teksty o perspektywach polskiej modernizacji i flircie współczesnej sztuki z politycznością.
Autorzy bloku "Papież wychodzi z Kościoła" – Sebastian Duda, ks. Andrzej Draguła i Kasper Mariusz Kaproń OFM – szukają m.in. odpowiedzi na pytanie, co konkretnie oznacza zachęta papieża Franciszka, by wierzący wychodzili z Kościoła "na peryferie". Teksty z tego bloku inspirują również do refleksji, czy ten pontyfikat to budzenie się Kościoła z drzemki i zapowiedź "popołudnia chrześcijaństwa", o którym pisze w gościnnym felietonie ks. Tomáš Halík.
Wielka Polska nowoczesna to hasło bloku tekstów poświęconych polskiej modernizacji. Ich autorzy zastanawiają się, czemu ma służyć modernizacja i czy mamy jej dalekosiężną wizję. A może sposób wydawania funduszy unijnych świadczy o tym, że – jak pisze Marek Rymsza – Polska jest zaledwie po transformacji, a wciąż przed modernizacją?
W tym bloku znajduje się również dyskusja: "Autostrady i bezdroża polskiej modernizacji", w której udział wzięli: Anna Giza-Poleszczuk, Piotr Koryś i Adam Leszczczyński oraz ankieta: "Manna z unijnego nieba", w której wypowiedzieli się: Jerzy Hausner, Jacek Kucharczyk, Maria Rogaczewska, Andrzej Sadowski, Michał Sutowski, Krzysztof Wołodźko.
Autorzy bloku tekstów w dziale kultury – "Nowa sztuka polityczna" – analizują flirt współczesnej sztuki z politycznością. Pytają m.in. o to, czy sztuka nie staje się dzisiaj zbyt łatwo inną formą publicystyki. Dlaczego artyści decydują się na tworzenie sztuki zaangażowanej, która tak często osuwa się w tendencyjność? Jak bronić autonomii sztuki, nie popadając w eskapistyczną ucieczkę od rzeczywistości? Pytania te podejmują m.in. Sylwia Chutnik i Jacek Dehnel w rozmowie z Ewą Karabin i Sebastianem Dudą.
W bieżącym numerze kwartalnika pojawiają się także kolejne dwa nowe stałe działy: "Otwarta ortodoksja" i "Europa z dwóch stron Odry". W pierwszym z nich prezentowana będzie współczesna teologia i myśl religijna. Dział otwiera dyskusja, w której Paweł Milcarek, Piotr Sikora i ks. Grzegorz Strzelczyk dyskutują o granicach otwartości i granicach ortodoksji. W drugim dziale pisać będą eksperci polscy i niemieccy. W aktualnym numerze kard. Reinhard Marx podejmuje refleksję nad potrzebą rządu światowego. Obok polemiczna odpowiedź na tę propozycję pióra o. Macieja Zięby.
Letni numer WIĘZI proponuje także nowe wiersze znakomitych poetów (Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego, Janusza Szubera, Jarosława Zalesińskiego), podróż do Indii z Pawłem Cywińskim, poszukiwanie żydowskiej otwartej ortodoksji z Miriam Gonczarską, opis ukraińskich interpretacji rzezi wołyńskiej, źródłowa analiza relacji między ocalonymi polskimi Żydami a ich wybawcami.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.