„Bezprecedensowy i szokujący atak, który potwierdza przyzwolenie na agresję”. Tak określa napaść na zambijskich manifestantów 31 maja zgromadzonych w protestanckim kościele w stołecznej Lusace oświadczenie Oasis Forum.
Zostało ono podpisane m.in. przez sekretarza Konferencji Episkopatu Zambii ks. Cleophasa Lungu. O przeprowadzenie napaści oskarża się działaczy politycznych Frontu Patriotycznego, zambijskiej partii rządzącej.
W dokumencie czytamy również, że „charakter piątkowej przemocy na wiernych zebranych na modlitwie i pokojowej manifestacji sugeruje, iż było to zachowanie zaplanowane z premedytacją”. Sygnatariuszami oświadczenia są przedstawiciele głównych wyznań chrześcijańskich Zambii, a także tamtejszych organizacji pozarządowych. „Jeszcze raz apelujemy do policji, by była bezstronna i zawsze chroniła mieszkańców kraju – piszą oni na zakończenie dokumentu. – Sposób, w jaki działa aktualnie policja w Zambii, pozostawia wiele do życzenia”.
Ubiegłotygodniowy protest był reakcją na niedostatecznie uzasadnione wstrzymanie dotacji publicznych, które pozwalały na utrzymywanie na kontrolowanym poziomie cen paliwa i kukurydzy. Brak tej kontroli spowodował znaczne pogorszenie się poziomu życia większości populacji żyjącej w głębokim ubóstwie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.