Komunikat o potrzebie przyśpieszenia negocjacji, a porozumienie nadal pozostaje nie podpisane.
„Obie strony zobowiązały się do przyśpieszenia negocjacji w kwestiach, które jeszcze pozostały, i oczekują na rychłe zawarcie porozumienia w bliskim czasie”. Słowa te czytamy w komunikacie ze spotkania Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Izraelem, które odbyło się wczoraj w Watykanie. Zostało ono poświęcone dalszym rokowaniom o własnościowych i podatkowych aspektach działalności Kościoła na terenie państwa izraelskiego. Jak podaje komunikat, odbyły się one „w refleksyjnej, konstruktywnej atmosferze” i wzięto pod uwagę „znaczące postępy, jakie zostały poczynione”.
Podobne sformułowania w komunikatach watykańsko-izraelskiej komisji pojawiają się już od lat. Tym razem może jeszcze silniej niż zwykle podkreślono zobowiązanie do przyśpieszenia negocjacji i oczekiwanie na ich szybką konkluzję. Spotkania plenarne komisji odbywają się zazwyczaj w półrocznych odstępach na przemian w Watykanie i w Jerozolimie, gdzie następne zaplanowano już na grudzień b. r.
Wczorajszym posiedzeniem Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Izraelem kierowali nowi szefowie obu delegacji. Ze strony Stolicy Apostolskiej był nim ks. Antoine Camilleri, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Maltański duchowny jest następcą ks. Ettore Balestrero, który będąc na tym stanowisku współprzewodniczył watykańsko-izraelskiej komisji, a w lutym b. r. został arcybiskupem i nuncjuszem w Kolumbii. Natomiast w związku ze zmianą rządu w Izraelu jego delegacji przewodniczył obecny wiceminister spraw zagranicznych Zeev Elkin. Do komisji należą m.in. aktualni przedstawiciele dyplomatyczni obu stron, nuncjusz apostolski w Izraelu abp Giuseppe Lazzarotto i ambasador izraelski przy Stolicy Apostolskiej Zion Evrony, jak też były nuncjusz w Izraelu abp Antonio Franco, który współprzewodniczy spotkaniom na szczeblu roboczym.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.