Spłonął zabytkowy kościół w Oławie

W Oławie (Dolnośląskie) spłonął XIX-wieczny kościół i sąsiadujący z nim budynek mieszkalny przy ul. Janowskiego. Ewakuowano 8 osób. Pożar gasiło 11 zastępów straży pożarnej - również specjalistyczne jednostki z Wrocławia. Nikt nie ucierpiał.

Jak poinformował PAP pomocnik dyżurnego z wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, aspirant Piotr Borecki, strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w czwartek ok. godz. 5.30. "Ogień najpierw pojawił się na dachu sąsiedniego budynku. Potem przeniósł się na kościół. Strawił cały dach świątyni (...) Trudno oszacować straty" - mówił Borecki.

Akcja ratownicza trwała ponad 4 godziny. Odbywa się jeszcze dogaszanie zgliszczy kościoła, w którym całkowicie spaliła się wieża, a płonący dach runął do wnętrza świątyni, powodując duże straty w środku budynku.

"Przyczyny pożaru ustali specjalna komisja" - powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jak mówił, inspektor nadzoru budowlanego zdecyduje, czy jednopiętrowy budynek mieszkalny, z którego ewakuowano mieszkańców, nadaje się do zamieszkania. "Ze wstępnych oględzin wynika jednak, że lokatorzy raczej nie będą mogli tam powrócić. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym pożarze" - dodał Frączak

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama