Watykańskie seminarium o globalizacji

Co zrobić, aby system bankowy i finansowy rzeczywiście służył dobru wspólnemu? Na to pytanie próbują odpowiedzieć w Rzymie znawcy tematu: bankierzy, przedsiębiorcy i ekonomiści z całego świata.

Uczestniczą oni w trzydniowym seminarium, zorganizowanym przez Papieską Radę Iustitia et Pax. Jej przewodniczący kard. Peter Turkson już przed paru laty wniósł istotny głos w dyskusję na ten temat, twierdząc, że globalna gospodarka potrzebuje też globalnej władzy. Do tego postulatu powrócił w wystąpieniu na otwarcie obrad.

„Zwróciłem uwagę na brak równowagi – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson. – Mamy bowiem globalizację, która w bardzo szybkim tempie wchłania nasz system finansowy i gospodarczy, a nie mamy natomiast władzy politycznej, która mogłaby monitorować to ogólnoświatowe zjawisko. A zatem globalizacja jest ogólnoświatowa, a władza „parafialna”, czyli ograniczona. Być może nadszedł czas, by coś z tym zrobić mając na względzie wspólne dobro. Kiedy po raz pierwszy o tym wspomniałem, niektórzy myśleli, że mam na myśli światowy rząd. My tymczasem nigdy nie użyliśmy tego słowa. Mówiliśmy o władzy. Niektórzy uważają, że mogłaby się tym zająć ONZ. Zgadzam się, ale pod warunkiem, że zreformuje się ONZ” – powiedział kard. Turkson.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg