Warszawa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Dzisiejszej nocy, 18 kwietnia, do Okna Życia przy ul. Hożej 53 w Warszawie trafiła kilkutygodniowa dziewczynka.

Siostry Rodziny Rodziny Maryi, które opiekują się Oknem nadały dziewczynce imię Zofia. Dziecko będzie oddane do adopcji i jest dwunaste w kolejności.

"Okno życia" jest konkretną pomocą Kościoła broniącym najsłabszych. Matka w bardzo prosty sposób może pozostawić dziecko w szpitalu, a potem zrzec się do niego praw. Gdy jednak z różnych dramatycznych przyczyn nie może tego zrobić, "Okno Życia" pozostaje otwarte. To najlepsze wyjście, choć nie zawsze realizowane - rocznie na terenie Mazowsza znajdowanych jest kilkoro martwych niemowląt.

Inicjatorem otwarcia warszawskiego "Okna Życia" jest kard. Kazimierz Nycz. Oknem opiekują się Siostry Rodziny Maryi i mieści się przy ul. Hożej 53.

Przy "Oknie Życia" nieustanny dyżur pełnią siostry ze Zgromadzenia Rodziny Maryi i one uruchamiają procedurę przejęcia opieki nad dzieckiem. Ważne jest, że matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

"Okno życia" oprócz tego, że ratuje życie, pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą. Każdej matce, będącej w ciąży, uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki. Podobna inicjatywa z powodzeniem działa od marca 2006 roku w Krakowie. W krakowskim "Oknie Życia" uratowano dotychczas życie 9 niemowląt.

"Okno" działa pod opieką Caritas AW, a w jego funkcjonowanie zaangażowane są nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także Duszpasterstwo Rodzin AW, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama