Francja: Metropolita Marsylii nowym przewodniczącym episkopatu

Francuscy biskupi wybrali abp. Georges’a Pontier, metropolitę Marsylii, na nowego przewodniczącego episkopatu. Dotychczasowy, kard. Vings-Trois pełnił tę funkcję przez dwie kadencję i nie mógł się ubiegać o reelekcję.

Francuskie media piszą o rewolucji we francuskim episkopacie. Zdecydowanie sprzeciwia się temu rzecznik biskupów ks. Bernard Podvin. Przyznaje on jednak, że będzie to poważna zmiana dla Kościoła we Francji. Abp Pontier uchodzi bowiem za biskupa o wielkiej wrażliwości społecznej. Publicznie występował na przykład przeciwko migracyjnej polityce Sarkozego. W gorącej kwestii związków homoseksualnych zajął jednak bardzo jasne stanowisko.

Abp Pontier znany jest również z dialogu z islamem. W Marsylii, której jest biskupem, muzułmanie stanowią już jedną czwartą mieszkańców miasta. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego nowy przewodniczący francuskiego episkopatu podkreślił, że nie będzie eksponował swojej osoby i nie zamierza być nad-biskupem Francji.

„Moim zadaniem – powiedział – będzie raczej wspieranie debaty między nami w episkopacie, poszukiwanie orientacji, wyrażanie ich. Ale nie narzucanie mojego punku widzenia. Trzeba też pamiętać, że w związku z centralizacją Francji niezbędna jest współpraca i wzajemne uzupełnianie się między przewodniczącym episkopatu i arcybiskupem Paryża,. Mogę zapewnić, że jeśli chodzi na przykład o kontakty z władzą publiczną będziemy ze sobą ściśle współpracować, zgodnie z tradycją tego kraju” – powiedział abp Pontier.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg