Biskupi nalegają na podpisanie międzynarodowego traktatu o handlu bronią
„Jako światowy lider i największy eksporter broni, nasz kraj powinien dać dobry przykład innym narodom, by podjęły wysiłki mające na celu ograniczenie przepływu broni w sytuacjach, gdy łamane są prawa człowieka i zadawane ogromne cierpienia”. Tak bp Richard Pates, który kieruje w episkopacie USA Komisją Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju, skomentował przesłany na ręce sekretarza stanu Johna Kerry’ego list amerykańskich biskupów do prezydenta Baracka Obamy. Hierarchowie apelują w nim o jak najszybsze podpisanie traktatu o handlu bronią.
2 kwietnia na forum ONZ Stany Zjednoczone głosowały za przyjęciem traktatu o regulacji międzynarodowego handlu bronią konwencjonalną, który powinien być podpisany przez prezydenta do 3 czerwca. Nie jest jednak jasne, czy w amerykańskim Senacie uda się wcześniej zebrać niezbędne do jego ratyfikacji 2/3 głosów.
Bp Pates podkreślił, że proponowany traktat nie jest doskonały, ale jest ważnym krokiem w dobrym kierunku. Chodzi bowiem przede wszystkim o promocję ludzkiej godności i praw człowieka, a także o budowanie świata bardziej pokojowego. Hierarcha dodał, że podobne stanowisko przedstawił już wcześniej na forum ONZ stały przedstawiciel Stoicy Apostolskiej przy tej organizacji abp Francis Chullikatt.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.