Prezydent prosi Kościoły o wsparcie

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew na spotkaniu z przedstawicielami wszystkich wyznań zwrócił się w czwartek o okazanie moralnego wsparcia narodowi w czasach społecznego napięcia i braku zaufania do instytucji politycznych.

Powodem zorganizowania tego spotkania i wezwania do okazania wsparcia bliskim zagubionym w ciężkich czasach są przejawy desperacji w społeczeństwie bułgarskim, samospalenia i zwiększająca się liczba innych samobójstw - wyjaśnił prezydent. "Protesty rozpoczęły się od palenia rachunków za prąd, a za tym poszły przypadki samospalenia" - powiedział.

"Pomódlmy się, by nie dochodziło do takich skrajności. Pomódlmy się, byśmy mogli przejść z cierpliwością i godnością przez nękający nas społeczny i polityczny kryzys. Zwróćmy się w stronę świątyni i jej siły, niech wiara pomoże nam osiągnąć pojednanie" - zwrócił się Plewnelijew do przedstawicieli Cerkwi prawosławnej, islamu, Kościołów katolickiego, ewangelickiego, ormiańskiego i judaizmu.

Prezydent wezwał do solidarności, pomocy ubogim i chorym, do podania ręki sąsiadowi. "Nie zostawiajmy ludzi, którzy zostali osamotnieni w ciężkiej sytuacji" - mówił.

"Powinniśmy trwać razem we wspólnej modlitwie o pojednanie i pomyślność" - apelował Plewnelijew, dodając, że rola religii jest szczególnie ważna w chwilach kryzysowych. Religia "zachowała nasz naród przez wieki, pomoże mu i teraz odzyskać wiarę we własne siły i przyszłość".

Z inicjatywy prezydenta w piątek, sobotę i niedzielę w świątyniach wszystkich wyznań w kraju odbędą się modlitwy w intencji pokoju, zdrowia i pomyślności narodu.

Od lutego, kiedy zaczęły się wystąpienia uliczne przeciw wysokim rachunkom za energię, które przekształciły się w protesty antyrządowe i doprowadziły do dymisji centroprawicowego gabinetu Bojko Borysowa, w Bułgarii odnotowano siedem przypadków samopodpalenia. Cztery osoby zmarły.

Jednocześnie zwiększyła się liczba innych samobójstw i prób samobójczych. Według stowarzyszenia psychiatrów w ciągu trzech miesięcy było ich ponad 200, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

Psychologowie podkreślają, że te desperackie akty wynikają z poczucia beznadziejności, braku perspektyw i szans na poprawę sytuacji. Bułgaria jest najbiedniejszym krajem UE, około 40 proc. ludności ma oficjalne dochody bliskie do progu ubóstwa, wynoszącego 241 lewa (121 euro).

Od redakcji: Głupi są politycy, którzy w imię dobra państwa i społeczeństwa naciskają na Kościół, by przestał być sobą, przestał głosić prawdy religijne i moralne. Mądrzy politycy rozumieją, że w najlepszym interesie państwa i społeczeństwa jest to, aby Kościół coraz bardziej był sobą, głosił "w porę i nie w porę". To nieprawda, że trzeba dbać przede wszystkim o instytucje (publiczne, państwowe), bo jeśli one będą dobre, to człowiek będzie mógł być nawet trochę gorszy. Podstawa państwa i społeczeństwa to serce obywatela. A do niego państwo nie ma wstępu. Ma go tylko Bóg. Inaczej mówiąc, demokracja opiera się na podstawie, której sama nie potrafi sobie zapewnić. Dlatego potrzebuje Boga i tych, którzy do Niego prowadzą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg