W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie wcześnie rano rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości religijne. Drzwi bazyliki otwarto na chwilę, aby do środka na liturgię Męki Pańskiej weszli oczekujący wierni i łaciński patriarcha Fuad Twal.
Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesiono w miejscu uważanym za miejsce pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obok miejsca jego śmierci na krzyżu. Świątynię wzniesiono z inicjatywy cesarza Konstantyna i jego matki św. Heleny.
Trwającą 22 lata budowę zakończono w 348 roku. W roku 1009 bazylika została zniszczona przez kalifa Ha Kima. Odbudowa, rozpoczęta w 1042 roku, doprowadziła do częściowego zrekonstruowania świątyni. Swój obecny kształt bazylika uzyskała w czasach wypraw krzyżowych.
Tysiące wiernych z całego świata wzięło udział w procesji Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa w Starej Jerozolimie. Procesja tradycyjnie wyrusza z miejsca sądu, gdzie dziś znajduje się arabska szkoła Omara przy Bramie Lwiej - jednym z wejść na stare miasto, a za czasów Chrystusa była twierdza, siedziba rzymskiego prokuratora. Ostatnich sześć stacji Drogi Krzyżowej znajduje się w Bazylice Grobu Pańskiego.
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.