Od Wielkiej Środy do Wielkiego Piątku odbywają się w całej Austrii misteria pasyjne, zaś w kościołach Tyrolu, kraju związkowego Salzburg i Górnej Austrii wystawiane są ruchome szopki wielkopostne, przedstawiające wydarzenia związane z męką Chrystusa.
Zgodnie z ludowym zwyczajem ulicami miast i miasteczek chodzą chłopcy, którzy klekocą kołatkami; ich dźwięk zastępuje dźwięk dzwonów aż do Wielkiej Soboty.
W Wiedniu tradycyjnie odbywa się również muzyczny festiwal wielkanocny Osterklang, dedykowany miłośnikom muzyki pasyjnej i religijnej.
Świąteczną atrakcją są także jarmarki wielkanocne, które zachęcają do kupna pisanek, palemek i ozdób. Niektóre z nich, jak wiedeński Kalvarienbergmarkt, mają ponad 350-letnią tradycję.
W Wielki Czwartek (Gruendonnerstag) obowiązuje ścisły post. Niemiecka nazwa oznacza dosłownie "zielony czwartek" dlatego, że jada się wówczas potrawy ze szpinakiem. Ale tak naprawdę pochodzi od czasownika "greinen", który w średniowieczu oznaczał obchodzić żałobę.
W Wielki Piątek i Wielką Sobotę Austriacy nawiedzają Grób Pański. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest zwyczajem bardzo popularnym, do kościołów zanosi się wielkanocny, słodki chleb - często o kształcie rogala - salami, kiełbasę, pisanki, sól, chrzan i zioła.
W noc Zmartwychstania w wielu miejscach zapalane są wielkanocne stosy. Niekiedy ogień zastępuje się świetlistymi znakami. Poświęcony ogień jest przenoszony z kościołów parafialnych do domów i rozdzielany między sąsiadów. W domach płonie wielkanocna świeca - to znak, że Jezus jest źródłem życia.
Na Wielkanocnym stole w Austrii nie może zabraknąć wielkanocnej szynki, wielkanocnego chleba i ciasta drożdżowego. W Wielkanocną Niedzielę dzieci zajmują się szukaniem wielkanocnych koszyczków, wypełnionych słodyczami i pisankami. Ulubioną zabawą jest tłuczenie jajek.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.