Niech każda Eucharystia będzie wyznaniem wiary oraz budowaniem komunii, wspólnoty Boga z człowiekiem i ludzi między sobą, bo Ecclesia de Eucharystia vivat” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w Wielki Czwartek, 28 marca br., do księży archidiecezji katowickiej zgromadzonych w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach na Mszy Krzyżma Świętego.
Niech każda Eucharystia będzie wyznaniem wiary oraz budowaniem komunii, wspólnoty Boga z człowiekiem i ludzi między sobą, bo Ecclesia de Eucharystia vivat” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w Wielki Czwartek, 28 marca br., do księży archidiecezji katowickiej zgromadzonych w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach na Mszy Krzyża Świętego. We Mszy św. uczestniczyli arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup pomocniczy Józef Kupny, członkowie zgromadzeń zakonnych, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, lektorzy i ministranci.
Metropolita katowicki przypomniał, że prezbiterzy przez nałożenie rąk biskupa stają sługami Boga i człowieka, sługami Eucharystii, ustanowionej przez Jezusa dzień przed męką w jerozolimskim Wieczerniku. Zaznaczył, że księża są zobowiązani do troski o materię chleba i wina, które stają Ciałem i Krwią Chrystusa.
Mówiąc o tym, że w czasie Przeistoczenia „materia natychmiast przyjmuje Boga”, dodał: „Trzeba w tym kontekście zapytać, czy podobnie dzieje się z dokonującym konsekracji kapłanem, czy aby nieożywiona materia nie okazuje się bardziej otwarta na Chrystusa, aniżeli Jego sługa?”.
Abp Skworc mówił dalej: „Może, mimo bycia od lat w największej zażyłości z Jezusem, wciąż żyją w nas obszary, do których On nie ma dostępu, wciąż za mało jestem „alter Christus”, żyjący świadomością, że Duch Pański spoczywa na mnie i posłany jestem, aby ubogim głosić Dobrą Nowinę. Może odzywa się niekiedy i burzy w nas krew synów Zebedeuszowych? A wobec medialnych ataków zapominamy, by zło pokonywać dobrem?”.
Metropolita katowicki przypomniał słowa Jana Pawła II, który zalecał, aby kapłani najpierw byli osobami dążącymi do świętości, gdyż stają się szafarzami Bożych tajemnic dla służenia Jego ludowi. „Tak więc, przy całej trosce o materię Eucharystii, pierwszą naszą troska powinien być sam szafarz, nasza duchowa kondycja, stan łaski, stan pojednania z Bogiem, Kościołem i bliźnimi, po prostu strzeżenie Chrystusa w naszym życiu – jak nas na początku pontyfikatu pouczył papież Franciszek”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.