Ojciec Emil Pacławski po raz kolejny postanowił przyjrzeć się pontyfikatowi emerytowanego już dziś papieża, Benedykta XVI.
Tak się złożyło, że abdykacja nastąpiła „pomiędzy oddaniem książki do druku a ukazaniem się niniejszej publikacji na rynku wydawniczym” – wyjaśnia we wstępie franciszkański proboszcz. Fakt abdykacji nie zmienił bynajmniej przygotowanych wcześniej treści, aczkolwiek zaskoczył autora. „Nigdy nie sądziłem, że w taki sposób podsumuję papieskie pielgrzymowanie po włoskiej ziemi” – pisze o. Emil, po czym przechodzi do szczegółowego omówienia 27 wizyt duszpasterskich ojca świętego na terenie Włoch.
Co ciekawe, „Włoskie podróże papieskie. Od Bari do Loreto” są okazją nie tylko do przypomnienia sobie najważniejszych, papieskich słów i gestów, ale także do lepszego poznania licznych regionów słonecznej Italii – jakże zróżnicowanych pod względem chociażby gwar, obyczajów, czy historii.
I tak: gdy papież gościł w Pompejach, ojciec Emil Pacławski szczegółowo pisze o słynnej „nowennie nie do odparcia”. Kiedy natomiast przyjechał do Carpineto Romano, autor sporo miejsca poświęcił nie tylko papieżowi Leonowi XIII (który tam się urodził), ale i samej malowniczej miejscowości, leżącej w górskiej okolicy. Ruiny starożytnych willi, wspaniałe bramy z kamienia wapiennego, tradycyjne - sięgające wieków średnich – wyścigi, pokazy i pochody… - wszystko to znajdziemy w publikacji, która może służyć jednocześnie za przewodnik po Włoszech.
***
Dla tych, którzy pragnęli poznać najpiękniejszy kilometr Włoch, odwiedzić republikę kamieniarzy, miasto 500 kopuł oraz miejscowość „żyjącą ze swojego świętego”, miałem 5 egz. książki o. Emila, ufundowanych przez wydawcę – Księgarnię św. Jacka. Dołączyliśmy do nich także wcześniejszą publikację autora - "Pontyfikat na piątkę" oraz gadżety - w tym koszulki - portalu Wiara.pl. Pytanie konkursowe było następujące: w jakim regionie Włoch leży Asyż? Chodziło oczywiście o Umbrię, a nagrody otrzymują:
Leszek Łatka z Wrocławia, Patryk Reczek z Gnojnika, Anna Świątek ze Swarzędza, Elżbieta Iwanowska z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Magda Szymańska ze Ślemienia
Gratulujemy, komplety prześlemy pocztą.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.