Trzy procesje w Avili

W Wielki Wtorek w Avili odbywają się trzy wielkie procesje: najpierw na ulice wychodzi La Estrella, która przypomina o samotności Jezusa, potem Chrystus z Medinaceli, a o północy procesja Miserere.

Od dzisiaj kastylijska Jerozolima praktycznie nie będzie spała aż do wielkanocnego poranka. W procesji La Estrella czterdziestu costaleros niesie na barkach stację przedstawiającą Jezusa przed arcykapłanem Kajfaszem. Pomimo zaparcia się Piotra i samotności w cierpieniu Jezusa nie opuszcza Jego Matka, która zostanie pod krzyżem aż do końca. Maryja jest gwiazdą, po hiszpańsku estrella, która dodaje otuchy Synowi.

Procesja Chrystusa z Medinaceli otwiera główną część tamtejszego Wielkiego Tygodnia. Stacja przedstawia Jezusa Ecce Homo, związanego, ubiczowanego i z koroną cierniową na głowie. Towarzyszy mu sześć innych stacji, tzw. pasos, nawiązujących do różnych momentów Męki Pańskiej – od Płaczu św. Piotra aż do Złożenia do grobu.

Natomiast o północy na ulice miasta wychodzi procesja Miserere, która niesie XIII-wieczną figurę św. Marii Magdaleny. Towarzyszą jej liczni pokutnicy; wielu z nich idzie boso, ciągnąc za sobą ciężkie łańcuchy. Pod murami miasta rozlega się śpiew Miserere. Bractwa, które organizują tę procesję, powstały na początku XVI wieku.

Ávila przygotowuje się powoli do wydarzeń Wielkiego Piątku.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama