Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Adolfo Pérez Esquivel kategorycznie zdementował pojawiające się informacje, jakoby papież Franciszek w czasie dyktatury wojskowych w Argentynie (1976-1983) współpracował z ówczesnymi władcami.
„Byli biskupi, którzy współpracowali z dyktaturą, ale nie Bergoglio” - stwierdził 81-letni, znany obrońca praw człowieka w hiszpańskojęzycznej sekcji stacji BBC. Zapewnił, że między ks. Bergoglio a dyktaturą nie było jakichkolwiek powiązań.
W maju 1976 r. dwaj byli jezuici Orlando Yorio i Francisco Jalics zostali porwani przez wojsko i przetrzymywani w więzieniu przez kilka miesięcy. Wcześniej zostali wykluczeni z zakonu przez ich ówczesnego prowincjała ks. Bergoglio na skutek różnic teologicznych. W 30 lat później argentyńscy dziennikarze zarzucili prowincjałowi, że nie bronił obu byłych współbraci, a tym samym pośrednio wydał ich wojskowym.
Sam kard. Bergoglio w jednym z wywiadów w 2010 r. powiedział, że w czasie dyktatury wojskowych bronił wielu zagrożonych seminarzystów i księży. W ich interesie rozmawiał wtedy z przywódcami junty, generałami Jorge Videlą i Emilio Masserą. Podobnie powiedział także 8 listopada 2010 r. w sądzie, gdy zeznawał jako świadek.
Pérez Esquivel potwierdził w BBC, że tak samo jak Bergoglio, również inni biskupi starali się interweniować u generałów w sprawach zaginionych i uwięzionych.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.