Katoliccy biskupi z wyspy Mindanao na Filipinach zaapelowali do rządu swego kraju o pokojowe rozwiązanie kryzysu w stanie Sabah w malezyjskiej części wyspy Borneo.
Od kilkunastu dni trwa tam konflikt pomiędzy filipińskimi muzułmanami a wojskiem malezyjskim. Do tej pory w wyniku wymiany ognia śmierć poniosło już ponad 60 osób; większość ofiar to Filipińczycy. Zdaniem biskupów to, co dzieje się rejonie Sabah, zagraża zarówno życiu niewinnych ludzi, jak też kruchemu procesowi pokojowemu między rządem Filipin a Islamskim Frontem Wyzwolenia (MILF).
Coraz częściej pojawiają się niepokojące doniesienia o nadużyciach malezyjskiej armii w stosunku do ludności w stanie Sabah. Ma to sprawdzić niezależna komisja z ramienia ONZ. Od początku walk setki osób cywilnych uciekają z rejonu działań zbrojnych, obawiając się o swe życie i bezpieczeństwo. Są to głównie Filipińczycy, którzy dotąd tam mieszkali.
O zaprzestanie działań zbrojnych i jak najszybsze utworzenie korytarza humanitarnego proszą także organizacje pozarządowe, by umożliwić cywilom ewakuację i móc dostarczyć pomoc najbardziej potrzebującym.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.