Mindanao: Apel biskupów o pokój

Katoliccy biskupi z wyspy Mindanao na Filipinach zaapelowali do rządu swego kraju o pokojowe rozwiązanie kryzysu w stanie Sabah w malezyjskiej części wyspy Borneo.

Od kilkunastu dni trwa tam konflikt pomiędzy filipińskimi muzułmanami a wojskiem malezyjskim. Do tej pory w wyniku wymiany ognia śmierć poniosło już ponad 60 osób; większość ofiar to Filipińczycy. Zdaniem biskupów to, co dzieje się rejonie Sabah, zagraża zarówno życiu niewinnych ludzi, jak też kruchemu procesowi pokojowemu między rządem Filipin a Islamskim Frontem Wyzwolenia (MILF).

Coraz częściej pojawiają się niepokojące doniesienia o nadużyciach malezyjskiej armii w stosunku do ludności w stanie Sabah. Ma to sprawdzić niezależna komisja z ramienia ONZ. Od początku walk setki osób cywilnych uciekają z rejonu działań zbrojnych, obawiając się o swe życie i bezpieczeństwo. Są to głównie Filipińczycy, którzy dotąd tam mieszkali.

O zaprzestanie działań zbrojnych i jak najszybsze utworzenie korytarza humanitarnego proszą także organizacje pozarządowe, by umożliwić cywilom ewakuację i móc dostarczyć pomoc najbardziej potrzebującym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama