Przedstawiciele rosyjskich chrześcijan żywo zareagowali na wybór na urząd Piotrowy kardynała z Argentyny. Z pontyfikatem Ojca Świętego Franciszka wiążą nadzieje zarówno katolicy, jak i prawosławni.
Radca ds. kultury nuncjatury apostolskiej w Moskwie Giovanna Paravincini powiedziała, że wybór Papieża z Argentyny, chociaż nieoczekiwany, wiąże się z ogromnymi problemami występującymi w Ameryce Łacińskiej oraz z tym, że region ten zamieszkuje największa liczba katolików na całym świecie. Jej zdaniem kardynałowie wskazali na drogę powrotu Kościoła do swojego prawdziwego zwierzchnika – Chrystusa.
Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski podkreślił przywiązanie nowego Papieża do tradycyjnych wartości i jego konserwatyzm w dążeniu do umacniania wiary. Wybrane przez Ojca Świętego imię wskazuje, że będzie on bronił i wzmacniał rolę biednych w Kościele, a zwłaszcza stawał w obronie ich godności.
Natomiast sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ds. Stosunków Międzychrześcijańskich ks. Dmitrij Sizonienko zwrócił uwagę, że oddanie przez Papieża swojego pontyfikatu pod opiekę „Biedaczyny z Asyżu” wskazuje na sposób pojmowania ewangelizacji przez nowego Biskupa Rzymu. Wyraził przy tym nadzieję na kontynuację i umocnienie dobrych stosunków międzychrześcijańskich, zwłaszcza między prawosławnymi i katolikami.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa?
José Manuel Ramos-Horta o owocach wizyty papieża w jego ojczyźnie.
Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.
99. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w Kościele katolickim 19 października 2025 r.
Wśród nich była 18-letnia Weronika, ranna w ataku, który niemal odebrał jej życie.