Nowy papież ma świetne relacje z Żydami

Z wyboru nowego papieża Franciszka cieszy się społeczność żydowska w Izraelu i na świecie. Jako arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio budował ciepłe relacje z organizacjami żydowskimi. W czwartek prezydent Izrael zaprosił go, by odwiedził Ziemię Świętą.

"Chciałbym wykorzystać tę szansę, by zaprosić nowo wybranego papieża do wizyty w Ziemi Świętej przy najbliższej możliwej okazji. Będzie mile widzianym gościem w Ziemi Świętej, jako człowiek inspiracji może się przyczynić do prób osiągnięcia pokoju w tym burzliwym regionie" - powiedział prezydent Izrael Szimon Peres podczas spotkania z delegacją polskich biskupów.

"Potrzebujemy teraz, bardziej niż kiedykolwiek, duchowego przywództwa, a nie tylko politycznego. Tam gdzie polityczni liderzy dzielą, duchowi mogą łączyć" - powiedział Peres, dodając, że relacje między Watykanem a narodem żydowskim są teraz najlepsze od dwóch tysięcy lat.

"Wszystkim nam będzie przypominał, jako pasterz naszych czasów, że Pan kocha ubogich, a nie tylko możnych, i że Pan wzywa nas do pokoju, a nie do nienawiści (...) byśmy sobie nawzajem służyli i budowali świat, gdzie ludzie żyją razem bez nienawiści" - zakończył prezydent Izraela.

"Cieszę się z wyboru nowego papieża, jako Argentyńczyk - powiedział z kolei w rozmowie z PAP jerozolimski radny z lewicowej partii Merec Meir Margalit. - Oczywiście bardzo nam zależy na poprawianiu relacji między Kościołem katolickim a żydami. Ale mam też nadzieję, że nowy papież będzie bardziej aktywny w kwestii rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego".

Biskup Bergoglio był jedną z pierwszych osób publicznych, które podpisały petycję domagającą się sprawiedliwości w sprawie ataku terrorystycznego z 1994 roku na centrum społeczności żydowskiej Amia w Beunos Aires, w którym zginęło 85 osób, a około 300 zostało rannych - pisze agencja JTA. W 2010 odwiedził odbudowane centrum Amia, by spotkać się tam z liderami społeczności żydowskiej.

"Chodziliśmy razem do dzielnic, gdzie żydzi i katolicy dzielili cierpienia. Gdy wszyscy siadali na krzesłach z oparciami, on wybierał to bez oparcia. Zawsze starał się być jeszcze skromniejszy" - opowiadał Izrael Singer, były szef Światowego Kongresu Żydowskiego, o wspólnym żydowsko-katolickim programie Tzedaka w rozmowie z agencją JTA.

W zeszłym roku, wraz z rabinem Alejandro Avrujem, Bergoglio był gospodarzem ceremonii w katedrze w Buenos Aires upamiętniającej noc kryształową, pogrom niemieckich Żydów z 1938, zorganizowany przez hitlerowców. W 2007 roku brał udział w obchodach żydowskiego nowego roku w synagodze Bnei Tikwa - zwraca uwagę JTA.

"Kongres Żydów Ameryki Łacińskiej ma od lat ciepłe relacje z Jorge Bergogliem. Znamy jego wartość i siłę. Nie mamy żadnych wątpliwości, że się świetnie sprawdzi, przewodząc Kościołowi katolickiemu" - powiedział JTA dyrektor wykonawczy Kongresu Żydów Ameryki Łacińskiej Claudo Epelman.

"Argentyna ma trudną historię wojskowych dyktatur, jej mieszkańcy rozumieją dobrze znaczenie praw człowieka, sprawiedliwości. Nowy papież, będąc Argentyńczykiem i świadkiem wojskowej dyktatury, lepiej rozumie te kwestie niż jakikolwiek europejski duchowny. Dlatego spodziewam się, że będzie bardziej aktywny na rzecz budowania porozumienia między żydami, muzułmanami i chrześcijanami, właśnie na bazie przestrzegania praw człowieka" - dodał radny Margalit w rozmowie z PAP.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg