Z wyboru nowego papieża Franciszka cieszy się społeczność żydowska w Izraelu i na świecie. Jako arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio budował ciepłe relacje z organizacjami żydowskimi. W czwartek prezydent Izrael zaprosił go, by odwiedził Ziemię Świętą.
"Chciałbym wykorzystać tę szansę, by zaprosić nowo wybranego papieża do wizyty w Ziemi Świętej przy najbliższej możliwej okazji. Będzie mile widzianym gościem w Ziemi Świętej, jako człowiek inspiracji może się przyczynić do prób osiągnięcia pokoju w tym burzliwym regionie" - powiedział prezydent Izrael Szimon Peres podczas spotkania z delegacją polskich biskupów.
"Potrzebujemy teraz, bardziej niż kiedykolwiek, duchowego przywództwa, a nie tylko politycznego. Tam gdzie polityczni liderzy dzielą, duchowi mogą łączyć" - powiedział Peres, dodając, że relacje między Watykanem a narodem żydowskim są teraz najlepsze od dwóch tysięcy lat.
"Wszystkim nam będzie przypominał, jako pasterz naszych czasów, że Pan kocha ubogich, a nie tylko możnych, i że Pan wzywa nas do pokoju, a nie do nienawiści (...) byśmy sobie nawzajem służyli i budowali świat, gdzie ludzie żyją razem bez nienawiści" - zakończył prezydent Izraela.
"Cieszę się z wyboru nowego papieża, jako Argentyńczyk - powiedział z kolei w rozmowie z PAP jerozolimski radny z lewicowej partii Merec Meir Margalit. - Oczywiście bardzo nam zależy na poprawianiu relacji między Kościołem katolickim a żydami. Ale mam też nadzieję, że nowy papież będzie bardziej aktywny w kwestii rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego".
Biskup Bergoglio był jedną z pierwszych osób publicznych, które podpisały petycję domagającą się sprawiedliwości w sprawie ataku terrorystycznego z 1994 roku na centrum społeczności żydowskiej Amia w Beunos Aires, w którym zginęło 85 osób, a około 300 zostało rannych - pisze agencja JTA. W 2010 odwiedził odbudowane centrum Amia, by spotkać się tam z liderami społeczności żydowskiej.
"Chodziliśmy razem do dzielnic, gdzie żydzi i katolicy dzielili cierpienia. Gdy wszyscy siadali na krzesłach z oparciami, on wybierał to bez oparcia. Zawsze starał się być jeszcze skromniejszy" - opowiadał Izrael Singer, były szef Światowego Kongresu Żydowskiego, o wspólnym żydowsko-katolickim programie Tzedaka w rozmowie z agencją JTA.
W zeszłym roku, wraz z rabinem Alejandro Avrujem, Bergoglio był gospodarzem ceremonii w katedrze w Buenos Aires upamiętniającej noc kryształową, pogrom niemieckich Żydów z 1938, zorganizowany przez hitlerowców. W 2007 roku brał udział w obchodach żydowskiego nowego roku w synagodze Bnei Tikwa - zwraca uwagę JTA.
"Kongres Żydów Ameryki Łacińskiej ma od lat ciepłe relacje z Jorge Bergogliem. Znamy jego wartość i siłę. Nie mamy żadnych wątpliwości, że się świetnie sprawdzi, przewodząc Kościołowi katolickiemu" - powiedział JTA dyrektor wykonawczy Kongresu Żydów Ameryki Łacińskiej Claudo Epelman.
"Argentyna ma trudną historię wojskowych dyktatur, jej mieszkańcy rozumieją dobrze znaczenie praw człowieka, sprawiedliwości. Nowy papież, będąc Argentyńczykiem i świadkiem wojskowej dyktatury, lepiej rozumie te kwestie niż jakikolwiek europejski duchowny. Dlatego spodziewam się, że będzie bardziej aktywny na rzecz budowania porozumienia między żydami, muzułmanami i chrześcijanami, właśnie na bazie przestrzegania praw człowieka" - dodał radny Margalit w rozmowie z PAP.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.