Brytyjska polityka socjalna godzi w najsłabszych

Zapowiedziane przez rząd brytyjski ograniczenie świadczeń socjalnych doprowadzi tysiące dzieci do ubóstwa – napisali w liście otwartym anglikańscy biskupi.

Nosi on symboliczną datę 10 marca, czwartej niedzieli Wielkiego Postu, w którą obchodzi się w Wielkiej Brytanii Dzień Matki. List zarzucający władzom obciążanie kosztami inflacji dzieci i rodzin podpisało 43 biskupów, w tym Justin Welby, niedawno mianowany arcybiskupem Canterbury. Jego oficjalna intronizacja odbędzie się za niecałe dwa tygodnie, 21 marca, ale został on już na tym urzędzie zatwierdzony.

Wspólna z innymi biskupami krytyka rządowej polityki socjalnej jest pierwszym od czasu nominacji zajęciem przez abp. Welby’ego stanowiska w kwestiach politycznych. Również jego poprzednik abp Rowan Williams wypowiadał się krytycznie w kwestiach polityczno-społecznych. Takie krytyki są w anglikanizmie zjawiskiem stosunkowo niedawnym, zważywszy ścisłe powiązanie tego wyznania z państwem. Głową Kościoła anglikańskiego jest formalnie monarcha, czyli obecnie królowa, zaś arcybiskupa Canterbury zatwierdza rząd.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama