Elżbieta II nie spotka się z papieżem

W trakcie wizyty na początku marca w Rzymie brytyjska królowa Elżbieta II nie odwiedzi Watykanu i nie spotka się z papieżem Benedyktem XVI - podało w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Nie wyjaśniono dlaczego nie dojdzie do spotkania.

Informacja pojawiła się dzień po tym, gdy oficjalnie ogłoszono, że monarchini wraz z małżonkiem księciem Filipem odwiedzą Rzym w dniach 6-7 marca.

Włoskie media, które nie kryją zaskoczenia, przypominają, że podczas trzech poprzednich wizyt w Wiecznym Mieście Elżbieta II, głowa Kościoła anglikańskiego, zawsze spotykała się z papieżem. W 1961 roku została przyjęta przez Jana XXIII, a Jana Pawła II odwiedziła w 1980 i 2000 roku. Nie złożyła natomiast wizyty Benedyktowi XVI od początku jego pontyfikatu. Z obecnym papieżem spotkała się tylko podczas jego podróży do Wielkiej Brytanii we wrześniu 2010 roku.

Zdaniem ekspertów stosunki między Kościołami katolickim i anglikańskim weszły w delikatną fazę wraz z niedawną zapowiedzią przejścia do Kościoła katolickiego całych wspólnot anglikańskich z wielu stron świata, oburzonych zbyt postępowymi - ich zdaniem - inicjatywami takimi, jak święcenia biskupie kobiet.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama