19 marca odbędzie się prawdopodobnie inauguracja pontyfikatu nowego papieża, który zostanie wybrany na trwającym od wtorku konklawe - dowiaduje się PAP w źródłach dyplomatycznych. Wciąż nie wyklucza się jednak wcześniejszej daty.
Według nieoficjalnych informacji Watykan zawiadomił przedstawicieli dyplomacji, że potrzebuje około pięciu dni na przygotowanie mszy inauguracyjnej.
Wiadomość ta została przekazana korpusowi dyplomatycznemu, ponieważ jego zadaniem jest przygotowanie ewentualnego przyjazdu oficjalnych delegacji na intronizację.
Wcześniej rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi powiedział, że msza może odbyć się również w dzień powszedni, niekoniecznie w niedzielę. Tak odniósł się do wypowiedzi przedstawicieli władz Rzymu o tym, że msza inauguracyjna możliwa jest w niedzielę 17 marca. Tego Watykan nie potwierdził, ale też nie wykluczył.
Odpowiedź na to, który z tych terminów jest możliwy, przyniesie wynik dwóch następnych głosowań na konklawe w środę po południu. Jeśli potwierdzą się nieoficjalne przypuszczenia, że papież zostanie wybrany w czwartek, wówczas data 19 marca będzie wydawać się niemal pewna.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.