Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gorzowie zaprasza na szóstą edycję Dni Kultury z Bratem Albertem. To autorski pomysł pracowników i członków gorzowskiego Koła Towarzystwa mający na celu integrację bezdomnych ze społeczeństwem.
Po raz pierwszy Dni Kultury z Bratem Albertem zostały zorganizowane w Gorzowie w 2007 r., z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Koła. Tegoroczne wystartują w piątek i potrwają do 22 marca.
"Pomysł ten przyjął się, a w organizację Dni chętnie włączają się ludzie i placówki kultury z naszego miasta. Z naszych propozycji licznie korzystają także mieszkańcy schroniska. Podczas spotkań nasi podopieczni spotykają się z ludźmi spoza ich środowiska, dzięki czemu udaje się przełamywać stereotypy na temat bezdomności. Rozmowy i bezpośredni kontakt pozwalają zrozumieć istotę bezdomności, która w przypadku każdego człowieka ma inne podłoże" - wyjaśniła Sylwia Krasińska z Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gorzowie.
Krasińska zwróciła uwagę, jak bardzo ważna jest możliwość kontaktu bezdomnych z kulturą; dla tych ludzi wizyty w kinie, teatrze czy spotkania z twórcami są czymś wyjątkowym, czego nie mają okazji doświadczać podczas tułaczki po ulicach.
W tym roku nowym elementem przedsięwzięcia jest inicjatywa związana z przekazywaniem mieszkańcom Gorzowa używanych książek. W mieście zostaną zorganizowane trzy takie stoiska. Wydawanie książek będzie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz gorzowskiego schroniska dla bezdomnych. Dotychczas Koło zgromadziło ponad tysiąc egzemplarzy książek podarowanych przez gorzowian.
Inauguracja Dni Kultury nastąpi w piątkowe popołudnie w ogrodzie gorzowskiego schroniska dla bezdomnych. Odbędzie się tam Droga Krzyżowa, do której scenografię przygotowali mieszkańcy schroniska.
W niedzielę w schronisku zostanie wyświetlony film pt. "Ewa chce spać" - reżyserski debiut Tadeusza Chmielewskiego, twórcy m.in. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Nie lubię poniedziałku". Po pokazie filmu będzie okazja do spotkania z gościem specjalnym Dni Kultury aktorem Romanem Kłosowskim. Spotkanie poprowadzi dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz.
W pierwszy dzień wiosny (21 marca) w ogrodzie schroniska zaplanowano piknik z ogniskiem i śpiewami przy dźwiękach gitary. W programie Dni Kultury jest także spotkanie z Markiem Piechockim, ubiegłorocznym laureatem nagrody kulturalnej "Motyl", który wydał tomik z odnalezionymi po kilkudziesięciu latach na terenie getta żydowskiego w Łodzi zapiskami poezji Melanii Fogelbaum.
Na zakończenie tegorocznych Dni Kultury z Bratem Albertem w gorzowskim Kinie 60 Krzeseł pokazany zostanie film pt. "Śmietnisko" w reż. Lucy Walker. To zapis podróży artysty Vika Muzniza na największe w Brazylii wysypisko śmieci, na którym żyją ludzie zajmujący się odzyskiwaniem odpadów.
We wszystkich wydarzeniach uczestniczyć mogą mieszkańcy Gorzowa.
Gorzowskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta funkcjonuje od 1987 r. niosąc pomoc osobom ubogim - przede wszystkim bezdomnym. Koło prowadzi noclegownię, schronisko i mieszkania treningowe dla bezdomnych (obecnie przebywa w placówkach prawie 70 osób); mieszkańcy otrzymują posiłki, odzież, korzystają z pomocy medycznej i pomocy w załatwianiu spraw socjalnych.
Dla każdego mieszkańca schroniska opracowywany jest program wychodzenia z bezdomności; uczestniczą oni w zajęciach reintegracji społecznej i zawodowej w ramach programu terapeutycznego.
Gorzowskie Koło utrzymuje się z miejskiej dotacji, pieniędzy przekazywanych przez wojewodę i pozyskiwanych z różnego rodzaju konkursów związanych z przeciwdziałaniem bezdomności. Ponadto jego budżet zasilają datki od sponsorów i z cyklicznych akcji charytatywnych. Rocznie placówka dysponuje budżetem sięgającym ok. pół mln zł.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.