Modlą się za kardynałów

W całym Kościele wierni modlą się za kardynałów, którzy we wtorek rozpoczną konklawe i za wybór nowego papieża.

Za kardynałów mających wybrać nowego papieża modlono się na Jasnej Górze/ Od czasów papieża Jana XXIII ta Eucharystia sprawowana jest zawsze za Ojca Świętego, ale w dzisiejszej sytuacji modlitwa odbywa się za obradujących w Rzymie kardynałów i o wybór następcy św. Piotra, powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry: „Jest to nasza wspólna odpowiedzialność, żeby modlić się o godnego, świętego pasterza, który podoła wymaganiom, jakie dziś stawia współczesny Kościół i świat. Stąd ta codziennie sprawowana Eucharystia niech łączy nas w duchu wielkiej miłości do Kościoła powszechnego”.

Świadomość powagi chwili i niezwykłości sytuacji związanej z wyborem nowego papieża mają także maturzyści, którzy nadal bardzo licznie przybywają na Jasną Górę: „To jest ewenement w historii – mówili młodzi pielgrzymi. – Zaraz, gdy tylko usłyszeliśmy, że Benedykt XVI rezygnuje z posługi, dziękowaliśmy mu za te kilka lat. Oczywiście za pośrednictwem Pani Jasnogórskiej pragniemy powierzyć to, żeby był nowy papież i żeby mógł pokierować dobrze Kościołem, tak jak poprzednicy”.
 

Za konklawe i przyszłego papieża modli się też Wspólnota św. Idziego.Kierujący tą wspólnotą w Rzymie prof. Marco Impagliazzo zauważył, że pontyfikat Benedykta XVI pozostawia bogate dziedzictwo Kościoła skupionego na głoszeniu Słowa Bożego i na nowej ewangelizacji i ma nadzieję, że owa troska Benedykta XVI zostanie podjęta również przez jego następcę.

„We wszystkich naszych wspólnotach na świecie trwają w tych dniach modlitwy o natchnienie dla kardynałów, by wybrali Papieża stojącego na wysokości wyzwań czekających dzisiaj Kościół – powiedział Radiu Watykańskiemu włoski historyk i działacz katolicki. – Wspólnocie św. Idziego bardzo zależy, by Kościół był wciąż bliżej ubogich, bliżej ludzkiego cierpienia, bliżej tego, czym żyje ludzkość na naszym kontynencie ogarniętym kryzysem, ale i w przypadku tak wielu innych kryzysów, które dręczą świat. Ufamy i jesteśmy przekonani, że Duch Święty zadziała, jak działał zawsze, także na tym konklawe”.

Prof. Impagliazzo dodał, że ważnym kontekstem nowej ewangelizacji jest globalizacja. Jego zdaniem zjawisko to nie jest pozbawione cech pozytywnych, jednak potęguje indywidualizm przez brak odniesienia do wspólnoty. Stąd istnieje potrzeba podjęcia przez Kościół kwestii wspólnotowego wymiaru życia wiarą.
 

Od redakcji Wiara.pl

Wspólnota naszych czytelników też wspólnie modli się w tych dniach za Kościół. Warto zajrzeć TUTAJ i przyłączyć się.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama