Wbrew prośbom ks. Lombardiego media przekręcają wiadomości z Watykanu
Międzynarodowa prasa głównego nurtu nie ustaje w spekulacjach wokół konklawe i opisywaniu hipotetycznych powodów rezygnacji Benedykta XVI z papieskiego urzędu. Dla większości tytułów to także kolejna okazja do wściekłej krytyki papieża. Portal Vatican Insider opisując zawartość artykułów w międzynarodowej prasie, pisze o tym jak prasa „używa sobie” na ustępującym papieżu.
Media piszą o „samotności krótkodystansowego papieża” i nie ustają w spekulacjach na temat tego, jaki wpływ na decyzję o rezygnacji miał dokument opracowany przez trzech kardynałów badających sprawę kradzieży dokumentów zastrzeżonych z apartamentu papieskiego – określaną jako afera „vatileaks”.
Lewicowy „Guardian” uważa, że choć watykański rzecznik zaprzeczył, by abdykacja papieża miała związek z treścią zebraną w dokumentacji poufnej na temat przecieków, uważa, że raport ujawnia siatkę działających w Watykanie księży-gejów. Spekulacje te powtarza na swych stronach „The Irish Times”, a „The Daily Telegraph” pisze o tym, że konklawe zostało „zbrukane skandalem, zanim się zaczęło”. Wśród hierarchów, którym w świetle poufnego raportu stawia się zarzut ukrywania skandali seksualnych z udziałem księży mają być, zdaniem brytyjskiej gazety, kardynałowie: Timothy Dolan, Roger Mahony, Justin Rigali, Godfried Danneels, Seán Brady. Natomiast agencja Reutera powołując sie na swoje anonimowe źródło w Watykanie, przedstawia obraz papieża Benedykta XVI, który czuł się coraz bardziej samotny i izolowany w Watykanie.
Na niedawnej konferencji prasowej dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wezwał ludzi mediów, by przekazywali opinii publicznej wiadomości oficjalne i potwierdzone. Zauważył, że wiele „newsów” jest zupełnie bezpodstawnych i podawanych przez autorów nie znających życia i dynamiki Stolicy Apostolskiej i Kościoła.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa?
José Manuel Ramos-Horta o owocach wizyty papieża w jego ojczyźnie.
Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.
99. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w Kościele katolickim 19 października 2025 r.
Wśród nich była 18-letnia Weronika, ranna w ataku, który niemal odebrał jej życie.
Pozdrowienie do polskich pielgrzymów odczytał o. Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu.