O tym, że największym zagrożeniem dla chrześcijaństwa, zwłaszcza w Polsce, jest swoista schizofrenia polegająca na różnicy pomiędzy ideową deklaracją, a tym co jest w rzeczywistości – mówił 16 lutego br. w Kielcach benedyktyn z Tyńca o. Włodzimierz Zatorski OSB. - Nie można z Bogiem obcować właściwie, gdy się go w życiu de facto ignoruje – podkreślił zakonnik.
Na spotkanie o. Włodzimierzem Zatorskim OSB, byłym przeorem tynieckiego klasztoru, twórcą i wieloletnim dyrektorem Wydawnictwa Tyniec oraz autorem wielu książek o tematyce duchowej, m.in: „Przebaczenie”, „Otworzyć serce”, „Dar sumienia”, a także „Podstawy duchowości lidera” przybyło kilkudziesięciu kielczan różnych wyznań chrześcijańskich, m.in. katolickiego i ewangelickiego.
Motywem przewodnim sobotniego spotkania była definicja modlitwy wewnętrznej zamieszczona w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Organizatorzy rozdali ją powieloną na kartkach wszystkim słuchaczom. Zakonnik czytając definicję modlitwy jednocześnie ją analizował dopowiadając swoje spostrzeżenia i przemyślenia.
Mówca nawiązując do stwierdzenia św. Teresy, że „modlitwa wewnętrzna nie jest niczym innym jak głębokim związkiem przyjaźni, w którym rozmawiamy sam na sam z Bogiem, w przekonaniu, że On na kocha” podkreślił wielokrotnie, że Boga można spotkać tylko w prawdzie.
- Serce jest miejscem prawdy. Często zdarza się, że jesteśmy chrześcijanami z deklaracji w kościele, ale poza nim już nie. Jest to zagrożenie dla relacji z Bogiem – mówił o. Zatorski OSB.
Modlitwa wewnętrzna jest modlitwą dziecka Bożego, grzesznika, któremu przebaczono, który zgadza się na przyjęcie miłości – zaznaczył.
Organizatorem spotkania był Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Odbyło się ono w auli klasztoru ojców kapucynów. To już kolejne z cyklu „Jaka Polska? Jaki Kościół?”.
- „Jaka Polska? Jaki Kościół?”, to zainaugurowany przez nasze stowarzyszenie cykl, którego motyw przewodni stanowi zaczerpnięte z twórczości Juliusza Słowackiego pytanie: „Polska, ale jaka?” oraz stwierdzenie Adama Michnika: „Polska będzie taka, jaki będzie polski Kościół rzymskokatolicki” – wyjaśniał Bogdan Białek.
W 2012 r. w ramach cyklu odbyły się trzy spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiego Kościoła – księżmi - Adamem Bonieckiem, Ludwikiem Wiśniewskim, Tomaszem Dostatnim i Wacławem Hryniewiczem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.