Biskup Aleksander Kaszkiewicz, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi w imieniu wszystkich członków konferencji, skierował telegram do Papieża Benedykta XVI.
Biskup Kaszkiewicz w liście wyraża Papieżowi wyrazy wdzięczności i uznania za pełne poświęcenie Kościołowi Chrystusowemu oraz za stałą troskę o Kościół na Białorusi, który nie był mu obojętny. Papież Benedykt XVI przy różnych spotkaniach z hierarchami Białorusi zawsze interesował się o obecnej sytuacji na tych terenach.
Trzeba wspomnieć, że w grudniu 2009 roku białoruscy biskupi katoliccy przebywający w Rzymie z okazji wizyty ad limina, przekazali papieżowi Benedyktowi XVI oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi. Wcześniej zaproszenie złożył papieżowi także prezydent Aleksander Łukaszenka, który złożył wizytę głowie Kościoła katolickiego podczas wizyty w Watykanie.
Poniżej pełny tekst dokumentu:
Telegram KKBB do Ojca Świętego Benedykta XVI
Grodno, 12 lutego 2013
Umiłowany Ojcze Święty,
Po otrzymaniu wiadomości o rezygnacji Waszej Świątobliwości z Posługi Biskupa Rzymu, Namiestnika Świętego Piotra Apostoła, w imieniu własnym oraz Ich Ekscelencji Najdostojniejszych Członków Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, mam zaszczyt złożyć Waszej Świątobliwości wyrazy najgłębszej wdzięczności za pełne poświęcenie Kościołowi Chrystusowemu oraz za stałą ojcowską troskę o Kościół Katolicki w naszym kraju.
Zechce przyjąć Wasza Świątobliwość najserdeczniejsze wyrazy zrozumienia, solidarności i synowskiej miłości od Biskupów Katolickich Białorusi, duchowieństwa i ludu wiernego naszego kraju.
Zapewniamy Waszą Świątobliwość o naszej duchowej bliskości i wznosimy do Pana Jezusa najgorętsze modlitwy z prośbą, by obdarzył zdrowiem i wszelkimi innymi darami, dla dobra Waszej Świątobliwości, Kościoła Chrystusowego i całego świata
Z wyrazami synowskiego szacunku i wdzięczności
+ Aleksander Kaszkiewicz
Biskup Grodzieński
Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.