Intensywna modlitwa w intencji Benedykta XVI to odpowiedź chrześcijan całego świata na jego rezygnację. Specjalne Msze, adoracje i czuwania odbywają się na wszystkich kontynentach. Jednocześnie wierni modlą się w intencji wyboru nowego Papieża.
W rządzonej przez komunistów Korei Północnej w domach i kościołach trwa modlitwa za „przyjaciela Koreańczyków i wielkiego apostoła pokoju”. Z kolei mieszkańcy Indii zapowiedzieli całodniową adorację Najświętszego Sakramentu. Odbędzie się ona w symbolicznym dniu 22 lutego, kiedy Kościół obchodzi święto Katedry Apostoła Piotra. Przewodniczący tamtejszego episkopatu zaapelował, by tego dnia każdy trwał przez godzinę na adoracji w intencji ustępującego Papieża.
Liban to ostatni kraj, który podczas swego pontyfikatu odwiedził Benedykt XVI. Stąd, jak wskazuje tamtejszy patriarcha maronicki, ma za co dziękować Papieżowi. „Umocnił on naszą wiarę, ale i właśnie u nas ogłosił adhortację o Kościele na Bliskim Wschodzie” – podkreśla kard. Béchara Boutros Raï. Zauważa zarazem, że Benedykt XVI zachował się bardzo odpowiedzialnie i odważnie. „Jego gest stanowi przestrogę dla wszystkich pełniących odpowiedzialne funkcje zarówno w Kościele, jak i świecie” – wskazuje libański patriarcha, nazywając go „pozytywnym szokiem”.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.