Szczególny charakter miała Środa Popielcowa dla madryckiej Polonii. Poprzedziło ją całonocne czuwanie w intencji życia przez obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, która pielgrzymuje od oceanu do oceanu.
Wzięło w nim udział wielu wolontariuszy Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, którzy dobrze wspominają polskich pielgrzymów.
Wczoraj wieczorem ikona Matki Bożej Częstochowskiej dotarła do parafii śś. Walentego i Kazimierza, gdzie w każdą niedzielę gromadzą się Polacy. Uroczystej Mszy – po hiszpańsku i po polsku – przewodniczył wikariusz biskupi ks. Alfonso Lozano, a koncelebrowali kapłani z Hiszpanii, Polski i Kamerunu. W homilii ks. Lozano przypomniał historię jasnogórskiego obrazu i jego znaczenie dla Kościoła w Polsce, a także sens pielgrzymki w intencji życia „od oceanu do oceanu”. W dominującej aktualnie kulturze trzeba stanowczej obrony życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci każdej ludzkiej istoty. „Także dzieci upośledzone mają prawo, aby przyjść na świat” – podkreślił ks. Lozano.
Po Mszy rozpoczęło się całonocne czuwanie w intencji życia i rodziny, w którym udział wzięło wielu Polaków z Madrytu i okolic. Dzięki biało-czerwonym wstążkom i flagom byli łatwo rozpoznawalni. Nasi rodacy modlili się szczególnie za ojczyznę. Poranna Msza i posypanie głów popiołem zakończyły maryjne czuwanie.
Wizyta jasnogórskiej ikony była krótka, ale intensywna. Poruszyła serca zarówno Polaków, jak i Hiszpanów, którzy z entuzjazmem śpiewali „Czarną Madonnę” także po polsku.
Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.
99. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w Kościele katolickim 19 października 2025 r.
Wśród nich była 18-letnia Weronika, ranna w ataku, który niemal odebrał jej życie.
Pozdrowienie do polskich pielgrzymów odczytał o. Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu.