Spotkanie dyrektorów i osób odpowiedzialnych za katolickie rozgłośnie trwa w Częstochowie.
W trzydniowym zjeździe, mającym przede wszystkim charakter rekolekcji, uczestniczy ponad 30 księży. Reprezentują 21 stacji, w tym Radio Watykańskie i Radio Maryja.
Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacław Depo podkreślił, że spotkanie jest okazją do rozmów o mediach katolickich w Polsce i szansą, by zwrócić uwagę na konieczność korzystania z tych środków, które Kościół ma: „Przynoszę taką prośbę, żeby nasze wspólnoty parafialne i w ogólne nasza ojczyzna otworzyły się na katolickie media. Dlatego, że bez otwarcia się przy takiej globalizacji środków społecznego przekazu my się zagubimy i wtedy nie będzie odpowiedniego rozróżnienia, kto nam mówi prawdę i za kim warto iść”.
Choć głównym celem spotkania jest wspólna modlitwa i refleksja nad tematem: „Wiara z twarzą i twarz z wiarą”, to zjazd jest także sposobnością do wymiany doświadczeń i szukania obszarów współpracy – powiedział jego organizator, ks. Piotr Zaborski: „To spotkanie ma być początkiem współpracy. Są różne sieci, a my chcemy, nie będąc w żadnej sieci, stworzyć platformę wymiany informacji, materiałów, podzielić się tym, co jesteśmy w stanie wyprodukować”.
Dyrektorzy podkreślają, że w mediach katolickich nie chodzi o konkurencyjność, a raczej o uzupełnianie i odpowiedź na apel Benedykta XVI o wykorzystanie wszystkich środków do głoszenia Ewangelii.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.