- Wielu kapłanów zmuszono, by oddali swoje pieniądze, innym dzięki Bogu udało się w jakiś sposób uniknąć takiej sytuacji.
Tak bp Héctor Luis Morales Sánchez skomentował skargę, którą złożył w związku z licznymi aktami wymuszeń wobec księży na terenie jego diecezji Netzahualcóyotl, położonej w centralnej części Meksyku. Wobec licznych duchownych grupy zorganizowanej przestępczości stosowały także różnorakie groźby.
Konferencja Episkopatu tego kraju taki stan rzeczy potwierdziła. Podkreślono, że skarga bp. Moralesa wyraża opinię całego meksykańskiego Kościoła, który wielokrotnie podkreślał ryzyko grożące pracującym w tym kraju kapłanom. Dotyczy to zwłaszcza tych regionów, w których szczególnie intensywnie działają kartele związane z przemytem narkotyków.
Według hierarchy wielu kapłanów otrzymało telefony z pogróżkami, a także żądaniem przekazania zebranej na Kościół jałmużny. Dodał, że oficjalnie już kilkunastu proboszczów zgłosiło fakt przekazania przestępcom pieniędzy. Również władze cywilne są zaniepokojone falą morderstw w ostatnich tygodniach. Tylko w stolicy i przylegających do niej przedmieściach zginęło 40 osób. Szacuje się, że w latach 2006-2012 wskutek działalności przestępczości zorganizowanej w Meksyku straciło życie blisko 70 tys. ludzi.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.