Istnieje realne zagrożenie, że relatywizm moralny narzucany jako nowa norma życia społecznego będzie coraz bardziej podważał fundamenty wolności sumienia i religii.
W ten sposób abp Dominique Mamberti komentuje wczorajszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczący dyskryminacji z powodu wyznawanej wiary. Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami zauważa, że kwestie związane z wolnością sumienia i religii są szczególnie skomplikowane w społeczeństwie europejskim, które znamionuje coraz większa różnorodność religii i wzrastający laicyzm.
„Kościół pragnie bronić wolności sumienia i wyznania jednostek w każdych okolicznościach, nawet w obliczu «dyktatury relatywizmu». W związku z tym konieczne jest ukazanie racjonalności ludzkiego sumienia, a szczególnie działań moralnych chrześcijan. Gdy mamy do czynienia z kwestiami kontrowersyjnymi moralnie, tak jak aborcja czy homoseksualizm, wolność sumienia musi być przestrzegana. Wolność sumienia i wyznania nie jest przeszkodą w budowaniu tolerancyjnego społeczeństwa pluralistycznego, ale jego warunkiem. Przemawiając w ubiegłym tygodniu do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej Benedykt XVI podkreślił, że «aby skutecznie zapewnić korzystanie z wolności religijnej, trzeba też szanować prawo do sprzeciwu sumienia». Ta «granica» wolności dotyka zasad o wielkim znaczeniu, o charakterze etycznym i religijnym, zakorzenionych w godności samej osoby ludzkiej. Te zasady są «ścianami nośnymi» każdego społeczeństwa, które chce być naprawdę wolne i demokratyczne” – powiedział abp Mamberti.
Hierarcha podkreślił, że zakazanie wolności sumienia w imię wolności i pluralizmu paradoksalnie oznaczałoby nie wolność, ale otwarcie drzwi dla nietolerancji.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.
Władze rodzinnej miejscowości Leona XIV zamierzają kupić dom, w którym spędził dzieciństwo.
Impuls do realizacji projektu pochodził od Żandarmerii Watykańskiej.